O portalu    Avtorji    Kontakt


 

Težave s spletnimi forumi

Kategorija: Slovenija | Datum objave: Tuesday, 6. 06. 2006 | Avtor:

Spletni forumi ponujajo odlično priložnost za objavo mnenj, izmenjavo izkušenj ter komunikacijo med vladajočimi ter vladanimi. Razprav na spletnih forumih se praviloma lahko udeležuje vsak, vendar pa so nekateri forumi selektivne narave, kjer so sodelujoči v forumu le izbranci. Poznamo forume ki so moderirani in forume, ki so prepuščeni politični kulturi posameznikov. Forumi so pomembno orodje demokracije, saj omogočajo komuniciranje med ljudmi samimi in med oblastjo in ljudmi, vendar pa se v forumih dogajajo tudi neprijetnosti.

Začnimo z obnovo.

Na spletnem forumu Lendava.net se je namreč 11. junija 2004 zvečer pojavilo sporočilo, ki poziva k pobojem Romov, omenja Hitlerja in širi nestrpnost. Sledila je prijava in stekel je pravni postopek proti sodelujočim na tem forumu1 .

V občini Ajdovščina se je župan 13. februarja 2006 odločil, da bo ukinil spletni forum občine Ajdovščina, saj naj bi forum služil za “…objavljanje neargumentiranih navedb ali celo žaljivk, tudi proti županu, svetnikom in članom občinske uprave. Neposreden vpliv Foruma na javno mnenje je sicer zanemarljiv, ker je število uporabnikov majhno. Dejstvo, da je Forum občinska zadeva, pa daje na njem objavljenim navedbam višjo veljavo in verodostojnost, kar lahko na ta način razumejo ter uporabijo novinarji raznih medijev, ki se poslužujejo informacij s Foruma.

Zadnje zaprtje foruma pa se je zgodilo 11.5.2006 v občini Novo mesto, kjer je župan prav tako zaradi žaljivih prispevkov avtorjev ukinil ta dvosmerni komunikacijski kanal.

27. decembra 2005 je sodišče v Lendavi izdalo sodbo za avtorje nestrpnih izjav na forumu Lendava2 in s tem postavilo pomemben precedens v nadzorovanju spleta in odgovornosti piscev mnenj.

Vir: Slo-tech
Vir: Dnevnik
Vir: Ajdovščina.si

Komentar E-demokracija.si: Težko je določiti, ali gre pri zapiranju forumov za županovo dobronamernost in ohranjanje nivoja komunikacije ali pa za načrtno cenzuro in manipulacijo z javnim mnenjem. Prav tako je zaskrbljujoča kultura piscev na javnih spletnih forumih, saj se velika večina ne zaveda uporabnosti tega medija. Prav tako je zelo nevarno celostno reševanje problema (ukinitev celotnega foruma) zaradi nizke kulture sodelujočih. Na tem mestu bi bilo bolje, če bi se avtorji posluževali administrativnih posegov, s katerimi bi urejevali nivo podanih mnenj. Posamezne občine bi morale ob odprtju občinskega foruma tudi organizirati predavanje oziroma osebno obvestiti vse uporabnike o pravilih lepega vedenja in jim pomagati pri doseganju konsenza pri debatah. Po drugi strani pa bi morali tudi vladajoči bolj upoštevati mnenja, podana na spletnih forumih in tako pri ljudeh pokazati zainteresiranost za sprejemanje mnenj, podanih preko spleta.


Arhiv:


Vse vsebine © E-demokracija.si | Avtorji | Kontakt