Forum Prihodnosti
Kategorija: Slovenija | Datum objave: Wednesday, 21. 06. 2006 | Avtor: Domen SavičOdprt je nov forum z imenom “Forum prihodnosti“, ki državljanom Slovenije omogoča “javno in demokratično izmenjavo mnenj, stališč, predlogov, pričakovanj in vizij o nadaljem razvoju Unije“.
Forum je nastal v sodelovanju Informacijske pisarne Evropskega parlamenta in Centra za e-demokracijo na Inštitutu za ekologijo v sodelovanju s Fakulteto za družbene vede. Odprt bo eno leto, v tem času pa se lahko zainteresirani nanj registrirajo in sodelujejo v debati o prihodnosti Evropske unije.
Cilj foruma je oblikovati skupno poročilo razprave, v katerem bodo jasno povzete potrebe, želje, stališča in mnenja slovenskih državljanov o prihodnosti Evropske unije.
Komentar E-demokracija.si: Ekipa E-demokracija.si izraža določeno zadržanost do lansiranja ŠE enega foruma o Evropski uniji. Pohvalo je dejstvo, da je forum slovenskega izvora in da je tako bližje državljanom Slovenije, vseeno pa je pri njem vse preveč motečih stvari.
Zakaj potrebujemo še en forum, če pa že obstaja forum Debate Europe, ki je globalnega značaja, v njem pa je po zadnjih podatkih v slovenski različici objavljenih točno 23 prispevkov?
Avtorji zanemarjajo dejstvo, da mora biti forum en sam oziroma da mora biti forumov čim manj. V Rimu je bil forum postavljen v center mesta in ljudje iz celega Rima so hodili tja. Danes se zdi, da bi imel rad vsak sredino mesta kar v svoji dnevni sobi. In s pretirano forumizacijo spleta se dogaja ravno to. Tisoče forumov s po maksimalno 20 uporabniki. Ne bi bilo bolje obratno?
Tudi izbor teme (prihodnost Evropske unije) je za veliko ljudi preširoko in preabstraktno zastavljeno. Forumi so učinkoviti na lokalnem nivoju, kjer se ljudje pogovarjajo o stvareh, ki se jih tičejo neposredno.
S tehničnega vidika je tudi naslov foruma zelo neposrečen, saj si ga je težko zapomniti oziroma zabeležiti. Bolje bi bilo, če bi avtorji za forum rezervirali posebno poddomeno (primer forum.e-demokracija.si
), do katere bi ljudje hitreje in bolj enostavno dostopali.
Tudi obljuba o posredovanju zbranih mnenj na “Forumu Prihodnosti” kaže na določen dvostopenjski komunikacijski proces. Zakaj zainteresirani državljani svojih mnenj o prihodnosti kar sami ne posredujejo organom, ki se jih ta mnenja tičejo? Bo posrednik bolje opravljal izražanje lastnih mnenj državljanov?
Ekipa E-demokracija.si bo budno spremljala potencialno debato na Forumu prihodnosti in o njegovem uspehu poročala na spletni strani E-demokracija.si.