Politični spletni dnevniki – SNS vs. LDS
Kategorija: Slovenija | Datum objave: Wednesday, 11. 10. 2006 | Avtor: Domen SavičKer se je v slovenskem spletnem političnem prostoru pred kratkim pojavila nova zveza spletnih dnevnikov, smo se pri E-demokracija.si odločili za komparativno analizo spletnih dnevnikov Liberalne demokracije Slovenija ter Slovenske nacionalne stranke.
- Pozicija:
- Oblika:
- Vsebina:
- Skupna ocena:
Spletni dnevniki LDS so pozicionirani na sredini spodaj, najdemo pa jih takoj. Pisci so predstavljeni s fotografijami, ki pa so na žalost premajhne za vizualno prepoznavnost. Spletni dnevniki slovenske nacionalne stranke so sicer vidni, vendar le, ko dejansko pridemo na spletno stran njihove mariborske “podružnice”. Točka gre LDS, saj smo mnenja, da veliko več ljudi obiskuje domačo spletno stran SNS kot pa SNS Maribor.
SNS uporablja preverjen programski paket WordPress, LDS uporablja nam neznan ECP2. Oba dobro opravljata svoje delo, čeprav je preglednost in berljivost zapisov na spletnem mestu SNS boljša, črke so večje, prav tako pa ima SNS Maribor bolj pokategorizirane zapise, medtem ko LDS uporablja le variablo avtorja. Poleg tega spletni dnevniki SNS Maribor podpirajo RSS tok podatkov, ki je zelo dobrodošla funkcija. Omogoče je tudi lažje preklapljanje med avtorji, medtem ko moramo pri LDS (pre)večkrat klikati. Tako je oblikovno močnejši SNS.
Medtem ko LDS objavlja povzetke člankov ter intevjujev in na drugi strani vsebine, pisane posebej za spletne dnevnike, se SNS zaenkrat zanaša na krajše uvode in povezave do dokumentov v formatu .doc in pdf. WordPress omogoča objavljanje daljših kosov besedila, tako da je povezovanje nepotrebno ter zamudno, saj je potrebno datoteke najprej pretočiti na trdi disk in jih šele nato odpreti. SNS svetujemo, naj izjave ter komentarje objavi neposredno na spletnem dnevniku. Vsebinsko so močnejši LDS, vseeno pa bi od obeh pričakovali več.
Zaenkrat vodi LDS, vendar pa ima SNS večji potencial. Če bo le znala vpreči retoriko, ki jo s pridom uporablja tudi v državnem zboru, se ji za uspeh in odmevnost spletnega dnevnika ni potrebno bati. Pohvalna je uporaba RSS toka podatkov, manjka pa vsebine, prisotno pa je tudi nepraktično povezovanje .doc in .pdf dokumentov. Pri LDS je ravno obratno. Vsebine je več, manjka pa RSS tok podatkov.