Cenzura spleta v Turčiji, na Kitajskem in Turkmenistanu
Kategorija: Azija | Datum objave: Monday, 12. 03. 2007 | Avtor: Domen SavičTurčija skuša s cenzuro spleta obraniti svoje zgodovinske figure, Kitajska se s zapiranjem kiberkavarn bori proti spletni odvisnosti, v Turkmenistanu pa dostop do spleta stražijo vojaki.
Turčija – Turke je prizadela objava posnetkov, ki so bili zelo nespoštljivi od utemeljitelja modernega turškega naroda Mustafe Kemala Atatürka, in ki so kazali grške vojake, kako pojejo pesmi o Turkih, ki jih pobijali. Turki so sprožili tudi kampanjo, s katero so spletno mesto YouTube “bombardirali” z 220.000 elektronskimi pismi, v katerih so zahtevali umik spornih posnetkov. Po dveh dneh cenzure je spletno mesto YouTube iz Turčije spet dostopno, vmesni čas pa so cenzorji porabili za brisanje spornih posnetkov.
Kitajska – Kitajska vlada je za letos prepovedala ustanovitev novih kiberkavarn, saj naj bi ta ukrep pomagal k zmanjšanju zasvojenosti s spletom. Trenutno na Kitajskem obstaja 113,000 kiberkavarn, splet pa na Kitajskem uporablja 132 milijonov ljudi, kar je tridesetodstotni porast uporabe v enem letu. S tako rastjo analitiki v dveh letih Kitajski napovedujejo prvo mesto po uporabi spleta.
Turkmenistan – Samo tri tedne po zagonu programa novega predsednika Turkmenistana, Kurbanguly Berdymukhamedova, s katerim so tudi Turkmenistanci upali na dostop do spleta in mrežo kiberkavarn, se kiberkavarne bojujejo z rednimi izpadi povezav, visokimi cenami dostopa ter vojsko, ki stoji pred vrati kavarn in pregleduje uporabnike. Čeprav je predsednik Berdymukhamedov z dostopom do spleta želel modernizirati državo, pa se na drugi strani ideja dostopa tepe z idejo centralističnega nadzora informacij s strani vlade.