Spletno organiziranje protestov proti izgradnji kemične tovarne sprožilo cenzuro
Kategorija: Azija | Datum objave: Monday, 9. 07. 2007 | Avtor: Barbara KvasV kitajskem mestu Xiamen nameravajo uvesti cenzuro v spletne klepetalnice in prepovedati anonimne prispevke, potem ko so prebivalci mesta preko spleta organizirali množične proteste proti kemični tovarni.
Po novem zakoniku bi morali uporabniki pri objavljanju prispevkov v raznih forumih na spletnih straneh, ki jih je v mestu Xiamen registriranih več kot 100 000, uporabiti svoje pravo ime, tako kot so imena zapisana v osebnih dokumentih.
“Imena, s katerimi se registrirajo v forumih, morajo biti popolnoma enaka, kot so zapisana na osebnih izkaznicah,” je dejal neimenovani uradnik. “Vsi prispevki bi bili pred objavo skenirani in vsa nedovoljena vsebina bi bila blokirana,” je še dodal.
Internetna cenzura je na Kitajskem že dobro poznana. Vlada uporablja strog sistem filtriranja ter zaposluje na deset tisoče ljudi, ki nadzorujejo navade 140 milijonov uporabnikov spleta.
Vlada je nedavno razmišljala tudi o zakonu, ki bi zahteval uporabo pravega imena pri vzpostavitvi bloga. Predlog so umaknili po hudih protestih spletne industrije in njenih uporabnikov.
Razmišljanje o strogi cenzuri v mestu Xiamen so sprožili veliki protesti prejšnji mesec proti izgradnji kemične tovarne v mestu. Na tisoče protestnikov je hodilo po mestu s plinskimi maskami in plakati ter pozivalo vlado h ukinitvi načrtov za izgradnjo kemične tovarne, ki naj bi bila po besedah nekaterih velika atomska bomba in velika ekološka grožnja mestu.
Prebivalci mesta so organizirali protest in izmenjavali informacije o njem preko spleta, v spletnih klepetalnicah, preko blogov in s pomočjo sms-ov.
“Po protestih proti izgradnji kemične tovarne vlada razmišlja, da bi uvedla kontrolo nad vsebinami na spletu,” je dejal nek uradnik. “Tisti, ki bodo nezakonito širili nedovoljene informacije, bodo pridržali ali pa oglobili,” pravi citat iz predlagane nove zakonodaje.
Predstavnik kitajska vlada je izjavil, da je spletna cenzura nujna, saj le tako lahko uporabniki spleta uživajo zdravo spletno okolje, ki omogoča oblikovanje harmonične družbe.
Vir: Yahoo News