Evropski svet članicam evropske unije predlaga veliko pozornost spletu

Kategorija: EU | Datum objave: Monday, 12. 11. 2007 | Avtor:

top02.gifEvropski svet je nedavno sprejel predlog, naj evropske članice veliko pozornost namenijo spletu. Vse članice naj se zavzemajo za dosegliv, varen in zanesljiv dostop do spleta. Zavzemajo naj se tudi za cenovno dostopen in vzdržljiv splet.

S predlogom so na evropskem svetu splet priznali kot pomembno orodje v vsakdanjem življenju. Splet ljudem omogoča sodelovanje v javnem življenju in v demokratičnem procesu. Prav tako splet vzpodbuja izražanje, kreativnost in izmenjavo informacij in idej.

Predlog poziva vlade naj definirajo vlogo in obveznosti glavnih dejavnikov v spletni sferi, javni in zasebni sektor in civilno družbo. v predlogu so zapisali naj države članice skrbijo za zaščito človekovih pravic, kulturne različnosti in demokracije. Države članice poziva naj omogočijo dostop do spleta večjemu številu ljudi in omogočajo spletno svobodo izražanja in širjenja informacij. Države naj skrbijo, da za vsebine, ki so dane na splet skrbi veliko število ljudi in da so ti različnih kultur in narodnosti, prepričanj in socialnih kultur.

Predlog poziva države članice naj poskrbijo tudi za varnost na spletu in se zavzemajo za mednarodno priznano spletno pravo. Ob tem pozivajo države članice naj podpišejo in ratificirajo konvencijo proti spletnemu kriminalu in se zavzemajo za zaščito otrok proti zlorabi.

Svet Evrope bo svoje predloge predstavil tudi na Svetovnem vladnem forumu, ki bo v Riu de Janeiro od 12-15 novembra.

Vir: eGov monitor