Odprt Center odprte kode Slovenije, vendar pa odprte kode vlada ne namerava uporabljati
Kategorija: Slovenija | Datum objave: Monday, 26. 11. 2007 | Avtor: Barbara KvasV začetku novembra je pričel s svojim delovanjem Center odprte kode Slovenije (COKS), ki je nastal kot rezultat prizadevanj ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, da pripravi temelje za uspešno, učinkovito in kakovostno uvajanje in razvijanje odprte kode v Sloveniji, vendar pa slovenska vlada za zdaj ne načrtuje nove uporabe odprtokodne programske opreme.
Namen ustanovitve centra odprte kode je zagotovitev razvoja in nudenje podpore uporabnikom odprte kode v javni upravi in tudi izven nje. COKS nudi pomoč in svetovanje uporabnikom rešitev, temelječih na odprti kodi, ter pomoč in svetovanje javnemu sektorju pri uvajanju, implementaciji in uporabi rešitev, temelječih na odprti kodi. S tem se je odprla možnost za sodelovanje pri projektih informatizacije v javnem sektorju, uvajanje rešitev, temelječih na odprti kodi, v javni sektor ter izdelavo rešitev, temelječih na odprti kodi, za potrebe javnega sektorja. COKS nudi tudi storitve klicnega centra za pomoč uporabnikom vse delovne dni v tednu.
Slovenska vlada za zdaj ne načrtuje nove uporabe odprtokodne programske opreme. Uporaba odprtokodne programske opreme bi najverjetneje povzročila precej težav uslužbencem javne uprave, ki je seveda niso vajeni, stroški izobraževanja bi tako narasli, pojavilo pa bi se tudi vprašanje združljivosti z že obstoječimi dokumenti.
Sicer pa je slovenska odprtokodna skupnost precej dejavna. Primer dejavne organizacije je Kiberpipa (Cyberpipe), ki ponuja dostop do interneta, prireja konference in druge dogodke, reciklira računalnike in izobražuje uporabnike. Drug primer je Slovenian Linux User Group, ki ima približno tisoč članov. Več kot 40 % slovenskih uporabnikov interneta uporablja Mozillo Firefox, ki je odprtokodni program, kar Slovenijo uvršča na prvo mesto na svetu.
Leta 2003 je Ministrstvo za javno upravo podpisalo triletno pogodbo z Microsoftom za uporabo njihovih aplikacij, lani so pogodbo obnovili, zato slovenska uprava še ne načrtuje prehoda na odprtokodno programsko opremo.