Upravna odprta koda buri duhove tudi v ZDA
Kategorija: Amerika | Datum objave: Monday, 23. 02. 2009 | Avtor: Barbara KvasV zadnjih tednih se je tudi na drugi strani luže pojavilo kar nekaj pobud, ki stremijo k menjavi zaprtokodnih programskih rešitev v javni upravi. Po mnenju nekaterih bi odprtokodna javna uprava za proračun pomenila velik prihranek, medtem ko podjetje Mozilla Foundation opozarja, da ima zaprta koda še vedno nepravično prednost v tekmi za uporabnike.
Študijo o stroškovno bolj ugodni odprtokodni javni upravi so objavili člani skupnosti MeriTalk in trgovec z odprtokodnimi programi Redhat, v njej pa ocenili, da bi ameriška javna uprava s prehodom na odprtokodne programske rešiteve prihranila več kot osemnajst milijard evrov, če bi začela uporabljati odprtokodne rešitve, dala večji poudarek na virtualizaciji in t.i. cloud computing.
“Agencije, ki bi bile primorane v nakup nove programske opreme, bi prihranile skoraj 3 milijarde dolarjev z uporabo odprtokodne tehnologije,” so avtorji zapisali v študiji, aktualno finančno krizo pa so navedli kot idealni razlog za iskanje novih načinov uporabe informacijske tehnologije v javni upravi. “Med drugim se nam zdi zelo pomembno in koristno, da bi različne vladne agencije podatke med seboj izmenjavale in tako prihranile pri vzdrževanju ločenih podatkovnih baz,” še opozarjajo avtorji, z rezultati pa se do določene mere strinjajo tudi pri največjemu dobavitelju programske opreme za javno upravo, Microsoftu. “Ključ je v mešanem okolju, kjer je programska oprema uporabna na različnih platformah,” je pojasnila Susie Adams, vodja razvoja pri Microsoft Federal.
Predsednica uprave Mozilla Foundation Mitchell Baker pa je opozorila, da ima zaprtokodni Microsoft še vedno nepravično prednost na trgu. “Uporabniki se morajo vedno znova odločati za uporabo odprtokodnega brskalnika Mozilla Firefox,” pojasnjuje Bakerjeva, “medtem ko jih Microsoft Internet Explorer čaka na namizju ob prvi prijavi v sistem.” To je bil eden od razlogov, da je se Mozilla Foundation priključila skupinski tožbi Evropske komisije proti podjetju Microsoft, s katero upajo “na izenačenje možnosti, ki so na voljo uporabnikom,” trdi Bakerjeva.
Brskalnik Mozilla Firefox je trenutno na evropskem trgu prisoten s skoraj trideset odstotnim tržnim deležem, v ZDA pa je ta delež dvajset odstotkov.
[tags]ZDA, odprta koda, Mozilla Firefox, javna uprava [/tags]