Koliko veste o svojih pravicah na spletu?
Kategorija: Amerika | Datum objave: Monday, 8. 06. 2009 | Avtor: Barbara KvasZdruženje Electronic Frontier Foundation (EFF) je splavilo spletno mesto, na katerem lahko uporabniki spremljajo spremembe v pogodbah o uporabniških pravicah na posameznih spletnih mestih (YouTube, Facebook in drugi…), medtem ko je evropska komisija vzpostavila spletno mesto, ki odgovarja na ključna vprašanja o podobnih temah.
Spletno mesto TOSBack uporabnika na preprost način obvešča o aktualnih spremembah v pogodbah na spletnih mestih. Trenutno spremljajo dvajset spletišč, med katerimi najdemo Amazon, Facebook, YouTube, Google in druge.”Večina uporabnikov pogodb ob ustvarjanju uporabniškega imena sploh ne prebere,” so člani združenja EFF zapisali v izjavi za javnost, “upamo pa, da bo to s pomočjo spletnega mesta TOSBack postalo bolj enostavno.”
Tudi evropska komisija je s podobno potezo otvorila spletno mesto eYourGuide, kjer ponuja preproste odgovore na ključna vprašanja o pravicah uporabnika na spletu in digitalne zasebnosti.”Upamo, da se bo zaupanje v spletne komunikacije in spletna orodja povečalo,” so pojasnili ob splavitvi spletnega mesta, ki je trenutno na voljo v štirih evropskih jezikih.
Slovenski informacijski pooblaščenec pa je objavil letno poročilo za leto 2008, v katerem opaža, da “se je v inšpekcijskih zadevah in v zahtevah za mnenja na področju varstva osebnih podatkov v preteklem letu srečeval s kompleksnejšimi in zahtevnejšimi izzivi varstva informacijske zasebnosti, na katere so nas opozorili posamezniki ali mediji.”
Hkrati tudi poudarja, “da je bilo veliko pozornosti namenjene vprašanju pričakovane zasebnosti delavca na delovnem mestu, zlasti zasebnosti pri uporabi službene elektronske pošte, službenih telefonov ter službenih računalnikov, ki jih zaposleni v omejenem obsegu uporabljajo tudi v zasebne namene. Glede na to, da je področje zasebnosti na delovnem mestu pravno podnormirano, Informacijski pooblaščenec meni, da bi bilo treba v bližnji prihodnosti zato sprejeti zakon o zasebnosti na delovnem mestu, ki bi natančno določil pristojnosti delodajalcev in pravice delavcev.”
Vir: ePractice, Informacijski pooblaščenec, CNet
[tags]zasebnost, splet, pravice[/tags]