Predlagaj vladi – po spletu
Kategorija: Slovenija | Datum objave: Tuesday, 1. 09. 2009 | Avtor: Barbara KvasPredlagaj.vladi.si bo novo spletno orodje, s katerim želi vlada prebivalstvo vključiti v oblikovanje politik in ga spodbuditi k posredovanju pobud in izmenjavi mnenj.
Vlada ugotavlja, da je trenutno sodelovanje državljanov v pripravi politik omejeno na dostop do informacij javnega značaja, sodelovanje v anketah in pošiljanje pripomb na gradiva in dokumente v obravnavi, večinoma po elektronski pošti.
Prehitela nas je celo Mongolija
Prav zaradi tega Slovenija na lestvici indeksa e-sodelovanja Združenih narodov zaseda nezavidljivo 55. mesto med 191 državami oziroma 15. mesto med državami članicami EU-ja. Še leta 2003 je bila Slovenija na 36. mestu, leto kasneje je padla na 41. mesto, leta 2006 pa končala na 46. mestu. Višje od Slovenije so med drugim uvrščeni Ukrajina, Mongolija in Egipt.
Kot je znano, je vlada RS že leta 2006 sprejela Strategijo e-uprave za obdobje 2006 -2010, v kateri si je zadala cilj, uvrstiti se med 10 najbolj razvitih držav na področju e-demokracije. Skladno s strategijo že deluje portal ministrstva za javno upravo z enakim imenom (e-demokracija), predlagam.vladi.si pa je nadaljevanje izpolnjevanja strategije.
Predlog, dopolnjevanje, glasovanje … izvedba?
Urad Vlade Republike Slovenije za komuniciranje (UKOM) projekt razume kot komunikacijski kanal, prek katerega bodo prebivalci lahko predlagali ureditev nekega splošnega javnega problema, ne glede na to, ali je ta v tem trenutku predmet vladne obravnave. Avtor predloga lahko svojo idejo razvija in dopolnjuje, glasovanje pa odloči, ali ima predlog dovolj široko podporo javnosti, da je primeren za obravnavo ali celo implementacijo s strani pristojnega organa. Pristojni organ bo moral na predlog državljana odgovoriti ali pripraviti pojasnilo, implementacija predloga pa zanj ne bo zavezujoča.
Projekt v roke (cenovno ugodnejših) Estoncev
Orodje predlagaj.vladi.si je sicer nadgradnja estonskega projekta “TID+” (Today / Decide – Odloči danes), ki v Estoniji uspešno deluje od leta 2001. Estonska nevladna organizacija “e-Governance Academy” je razvila odprtokodno programsko rešitev, ki jo bo v sodelovanju z zunanjimi izvajalci nadgradila z novimi funkcijami za slovenske potrebe.
Podjetje, ki vzdržuje estonski portal, je že posredovalo ponudbo za sodelovanje, ki je v primerjavi s slovenskimi ponudniki najugodnejša, so zapisali na UKOM-u. Vzpostavitev, nadgradnja in vzdrževanje bi državo v letu 2006 stali 6.000 evrov (denar naj bi bil že zagotovljen v okviru proračuna), nato pa po 5.000 evrov na leto.
Vir: RTV Slovenija