O portalu    Avtorji    Kontakt


 

EU: bodo e-volitve vplivale na večjo e-participacijo?

Kategorija: EU | Datum objave: Monday, 28. 03. 2011 | Avtor:

17. marca je v Evropskem parlamentu potekala debata o pozitivnih in negativnih vidikih vpeljave elektronskih volitev na raven Evropske Unije. Debata je aktualne predvsem zato, ker je udeležba na volitvah, ki se tičejo EU izredno slaba in še pada. Mladi pa v svojem vsakdanjem življenju močno posegajo po uporabi novih tehnologij.

Bernd Beckert z inštituta Fraunhofer Institute for Systems and Innovation Research, je predstavil pozotovne vidike uporabe e-volitev in dejal: “Imamo že e-trgovino, e-izobraževanje in e-administracijo, zakaj potem ne bi dovolili glasovanja prek spleta?”

Beckert je prepričan, da bi mladi, ki splet uporabljajo že tako ali tako v svojem vsakdanjem življenju, raje vstopili v svet politike, saj bi jih bilo ta način glasovanja blizu. Po njegovem mnenju so e-volitve zadnja točka moderniziranja administracije in bi pomenile tudi zmanjšanje stroškov. Poudaril je, da e-volitve niso enake e-trgovini, saj je politično glasovanje glavni steber demokracije in vsaka potencialna grožnja se mora preprečiti. Izrazil je tudi strah pred možnimi tehničnimi in varnostnimi napakami.

V Estoniji so e-glasovanje prvič uporabili v parlamentarnih volitvah leta 2005. Deluje na podlagi uporabe digitalnega potrdila in PIN kode. Odstotek oddaje glasov prek spleta raste, saj je leta 2005 prek spleta glasovalo dva odstotka ljudi, leta 2007 5,4%, leta 2009 15% in leta 2011 kar 24,3% volivnih upravičencev.

Kljub temu pa udeleženci razprave niso poponoma prepričani ali možnost oddaje volivnega glasu prek spleta res poveča volivno udeležbo. Profesor Rüdiger Grimm z univerze Koblenz je dejal, da “lahko prek spleta volivec svoj glas odda kjerkoli in kadarkoli. Nimamo pravih dokazov, da je zaradi tega udeležba kaj večja, ampak prepričan sem, da je.”

Profesorica Barbara Simons pa je bila bolj skeptična: “Mislim, da še ni prišel čas za vpeljavo e-glasovanja na ravni EU in bi vpeljava bila napaka.” Izrazila je predvsem bojazen, saj “ne moremo biti prepričani, da je oddaja glasu varna, saj ne vemo, ali je računalnik pod kontrolo koga drugega. Poglejmo težave v spletnem bančništvu, virus bi lahko oddal glas in ne volivec.”

Udeleženec razprave, gospod Grimm, je dejal, da je skrb glede nevarnosti vpeljave e-volitev odveč, saj so varne e-volive zagotovo možne.

Vir: EU Parliament


Arhiv:


Vse vsebine © E-demokracija.si | Avtorji | Kontakt