O portalu    Avtorji    Kontakt


 

Digitalna agenda: V EU potreba po dodatnih ukrepih za varnost otrok na internetu

Kategorija: EU | Datum objave: Monday, 19. 09. 2011 | Avtor:

V članicah EU obstaja potreba po dodatnih ukrepih za zagotovitev varnosti otrok pri uporabi interneta, ugotavlja Evropska komisija v poročilu. Komisija zato predlaga vrsto ukrepov za izboljšanje stanja. Komisija je v poročilu analizirala, kako države članice izvajajo priporočila EU, ki zagotavljajo, da lahko otroci varno in brezskrbno uživajo v digitalnem svetu.

Ocenila je, da si države članice in industrija sicer zelo prizadevajo uveljaviti dosedanja priporočila, vendar so se dosedanji ukrepi izkazali za nezadostne. Komisija v poročilu ugotavlja, da države članice EU uporabljajo zelo različne pristope do obravnavanja in prijavljanja nezakonitih in otrokom škodljivih vsebin, omogočanja dostopa do vsebin, ki so primerne otrokovi starosti, zagotavljanja večje varnosti socialnih omrežij za otroke ter zaščite otrok pred škodljivimi video igrami.

Zato predlaga vrsto ukrepov za izboljšanje stanja. Na primer, na področju škodljivih in nezakonitih vsebin bi morale države po mnenju komisije zagotoviti širjenje informacij o klicnih centrih in izboljšati podporne infrastrukture, s katerimi bi odstranjevanje nezakonitih vsebin postalo učinkovitejše. V povezavi z družabnimi omrežji pa je po navedbah komisije potrebna večja osveščenost o tveganjih in načinih zaščite, predlaga pa tudi večjo uporabo sistemov za razvrščanje spletnih iger po primernosti glede na starost otroka, oblikovanje kodeksov ravnanja in drugih načinov, s katerimi bi med prodajalci na drobno okrepili osveščenost in preprečili prodajo iger otrokom neprimerne starosti.

Ker začenjajo otroci internet uporabljati vse mlajši in ker na njem prebijejo vse več časa, je treba po mnenju komisije nujno okrepiti njihovo zaščito. “Starše in učitelje moramo opogumiti, da bodo prevzeli svojo odgovornost,” je poudarila komisarka za digitalno družbo Neelie Kroes in napovedala novo strategijo, v kateri se bo lotila teh problemov. Digitalna agenda, ki jo je sprejela EU, države članice poziva, naj do leta 2013 v celoti uvedejo klicne centre za prijavljanje neprimernih ali škodljivih spletnih vsebin, organizirajo kampanje za osveščanje otrok o varnosti na spletu, v šolah zagotovijo pouk o varnosti na spletu in spodbudijo ponudnike spletnih storitev k izvajanju samoregulativnih ukrepov za varnost otrok.

Vir: Mladina


Arhiv:


Vse vsebine © E-demokracija.si | Avtorji | Kontakt