Operaterji trdijo, da Slovencem ne sledijo
Kategorija: Slovenija | Datum objave: Monday, 5. 12. 2011 | Avtor: Barbara KvasNa pametnih mobilnikih z operacijskim programom Android naj bi bil nameščen program, ki zbira podatke o tem, katere tipke je uporabnik pritisnil, pa tudi kje se nahaja, in jih pošilja operaterjem. Slovenski mobilni operaterji tovrstnih programov ne nameščajo.
V ZDA je v zadnjih dneh v javnost prišlo novo razkritje sledilnih programov na pametnih mobilnih telefonih, ki zbirajo podatke o dejavnosti imetnikov teh mobilnikov. Medtem ko se je podobno odkritje v prvi polovici letošnjega leta nanašalo na Applove mobilnike iPhone, se tokrat predvsem na mobilnike z operacijskim sistemom Android.
Strokovnjak za pametne mobilnike Trevor Eckhart je namreč odkril program podjetja Carrier IQ, ki sledi dejavnosti uporabnikov pametnih mobilnikov z nameščenim operacijskim sistemom Android. Nameščen naj bi bil na mobilnikih proizvajalcev Nokia, HTC, Samsung, pa tudi blackberryjih proizvajalca RIM in iPhonih – skupno menda na okrog 130 milijonih mobilnih naprav.
Slovenski operaterji teh programov ne nameščajo
Slovenski uporabniki mobilnikov sodeč po zagotovilih slovenskih mobilnih operaterjev nimajo razloga za zaskrbljenost. V Telekomu Slovenije, Simobilu in Tušmobilu so zagotovili, da sami tovrstnih programov ne nameščajo na mobilne telefone. “V omrežju ne uporabljamo podatkov, ki bi jih zbirale aplikacije v terminalih, prav tako od proizvajalcev terminalov nismo bili obveščeni o takšni možnosti. Omenjenega programa v terminalih, ki jih prodajamo, skratka ni,” so zapisali v Telekomu Slovenije.
V primeru reklamacij o delovanju storitev s strani posameznih uporabnikov operaterji lahko izvedejo vpogled v prometne podatke – podatke o uspešnosti izvajanja storitev posameznega uporabnika – za obdobje, v katerem je reklamacija možna. Vsi vpogledi morajo biti strogo utemeljeni z reklamacijami, zanje veljajo tudi pooblaščene notranje in zunanje kontrole. Po tem obdobju se tudi ti podatki brišejo ali anonimizirajo. V nobenem primeru pa ni možen, predviden ali dovoljen vpogled oziroma vdor v vsebino komunikacije, kar posebej poudarjamo, pravijo v Telekomu.
V drugem največjem slovenskem mobilnem operaterju Simobil so prav tako zagotovili, da tovrstnih programov ne uporabljajo in jih tudi ne zahtevajo od ponudnikov mobilnih telefonov. Na splošno pa podobno kot Telekom uporabnikom pametnih telefonov svetujejo, da so pazljivi pri nalaganju programske opreme.
Tretji največji slovenski mobilni operater Tušmobil podobno poudarja, da v mobilne telefone, ki jih prodajajo, ne nameščajo nikakršnih programov. “Programska oprema, ki je nameščena na telefonih, je takšna, kot jo namesti proizvajalec,” pravijo in dodajajo, da način nadzora nad delovanjem omrežja deluje prek sistemov za nadzor mobilnega omrežja in ni v nobeni povezavi s programsko opremo mobilnikov.
Odzivi
V Applu so pojasnili, da v svojem novem operacijskem sistemu Ios 5 programa Carrier IQ v večini naprav ne podpirajo več, v naslednji posodobitvi programske opreme pa naj bi ga popolnoma odstranili.
V podjetjih Nokia in RIM pa so zanikali, da bi nameščali ali pooblaščali programsko opremo podjetja Carrier IQ na mobilnikih.
V ameriškem mobilnem operaterju Sprint pa so pred dnevi za tehnološki blog Cnet pojasnili, da s tem programom zbirajo podatke, ki jim pomagajo pri izboljševanju kakovosti omrežja in odpravljanju morebitnih težav. V samo vsebino komunikacij in datotek uporabnika pa da nimajo vpogleda.
Kršitev pravice do zasebnosti
Program naj bi bil na nekaterih mobilnikih bolj viden in naj bi se ga dalo razmeroma enostavno izključiti, na drugih pa za navadnega uporabnika dobro skrit ter tako zastavljen, da ga ni enostavno odstraniti oziroma izključiti, navajajo nekateri ameriški tehnološki blogi.
Uporabniki naj ob nakupu mobilnika o programu in možnosti sledenja ter o nadaljnji rabi podatkov ne bi bili obveščeni. Šlo naj bi torej za t. i. rootkit, program, ki omogoča prikrit dostop do določenega sistema ter tako krši uporabnikovo pravico do zasebnosti.
Sledenje uporabnikom ali pomoč proizvajalcem?
Omenjeni program naj bi po navedbah Eckharta beležil, katere tipke je pritisnil uporabnik med pisanjem kratkih tekstovnih sporočil ali brskanjem po spletu ter kje se nahaja, ter te podatke pošiljal operaterjem. V podjetju Carrier IQ, ki je program razvilo, to zanikajo in trdijo, da je njihov program le orodje za pomoč mobilnim operaterjem in proizvajalcem mobilnikov. Z njim, kot pravijo, odkrivajo vire težav pri uporabi pametnih mobilnikov, kot so denimo neželene prekinitve klica, nedostavljeno sporočilo SMS ali nepričakovano kratka življenjska doba baterije.
Vir: 24ur