O portalu    Avtorji    Kontakt


 

S širokopasovno infrastrukturo do interneta za 90 odstotkov gospodinjstev

Kategorija: Slovenija | Datum objave: Monday, 5. 12. 2011 | Avtor:

Z odprtjem širokopasovne infrastrukture v Sloveniji bi se lažje izognili nepotrebnemu podvajanju infrastrukture in imeli na voljo več sredstev za gradnjo na območjih, kjer infrastrukture ni, so se strinjali udeleženci okrogle mize o izvajanju evropske digitalne agende.

Država gradnjo širokopasovnih omrežij na podeželju oziroma območjih, kjer teh sedaj ni in za to ni komercialnega interesa, že podpira tudi finančno, vendar pa bo za doseg ciljev, ki jih postavlja tudi Digitalna agenda za Evropo, potrebno še več truda.

Naloga za leto 2012: oblikovanje nacionalnega projekta

Agenda si kot enega izmed ciljev do leta 2020 želi doseči, da bi vsaj 50 odstotkov gospodinjstev imelo dostop do interneta s hitrostjo 100 Mbit/s; Slovenija bi tedaj takšen dostop rada zagotovila za 90 odstotkov gospodinjstev. Pri tem bodo spodbujali operaterje, naj ne tekmujejo tako, da pri tem prekrivajo infrastrukturo, ampak naj tekmujejo na ravni končnih storitev za uporabnike elektronskih komunikacij, je dejal Marjan Turk, generalni direktor direktorata za informacijsko družbo na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo

Turk je sicer med najpomembnejše naloge za leto 2012 uvrstil oblikovanje državnega projekta razvoja širokopasovne infrastrukture na območjih, kjer ni komercialnega interesa zanjo. To s sredstvi spodbuja tudi EU, je dejal namestnik generalnega direktorja generalnega direktorata Evropske komisije za informacijsko družbo, Zoran Stančič. Evropska komisija je med drugim že pripravila zakonodajni predlog, ki se imenuje Pobuda za povezovanje Evropein predvideva 9,2 milijarde evrov za informacijske in komunikacijske tehnologije med letoma 2014 in 2020.

Boljši je hibridni pristop?

Slovenija bo zaradi čimhitrejše zagotovitve širokopasovnega dostopa vsem državljanom pri tem spodbujala, da se uporabi hibridni pristop. To ne pomeni obvezno do vsakega doma takoj in za vsako ceno pripeljati optičnega kabel, ampak v vmesni fazi predvsem skrajševati bakrene zanke in s tem posledično povečati hitrost prenosa podatkov.

Boštjan Okorn iz Zveze potrošnikov Slovenije je v tem okviru povedal, da bi si država morala prizadevati za zagotavljanje prisotnosti storitev in vsebin svetovnih ponudnikov tudi na majhnem slovenskem trgu oziroma za razvoj podobne slovenske različice teh storitev.

Okrogla miza oziroma posvet z naslovom Going Local II je potekal v Gospodarski zbornici Slovenije, organiziralo ga je ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo v sodelovanju s predstavniki Evropske komisije. Cilj takšnih dogodkov je pospešiti izvajanje evropske digitalne agende in razpravo o nadaljnjih razvojnih izzivih in dejavnostih.

Vir: MMC RTV


Arhiv:


Vse vsebine © E-demokracija.si | Avtorji | Kontakt