O portalu    Avtorji    Kontakt


 

Vse bolj kaže, da bo Evropski parlament “ubil” ACTA sporazum

Kategorija: EU | Datum objave: Monday, 7. 05. 2012 | Avtor:

Odbor Evropskega parlamenta za mednarodno trgovino je v Bruslju razpravljal o spornem mednarodnem trgovinskem sporazumu za boj proti ponarejanju, imenovanem Acta. Prevladujejo tisti, ki želijo Acto “ubiti”.

V največji, desnosredinski politični skupini pa pozivajo, naj se jo še poskuša popraviti. Poročevalec parlamenta o tem dosjeju David Martin, ki prihaja iz vrst evropskih socialistov, predlaga zavrnitev Acte. Evropski socialisti, liberalci in zeleni se z njim v glavnem strinjajo, v največji, desnosredinski stranki pa pozivajo k popravkom. Nihče ni z Acto povsem zadovoljen.

Martin je svoj predlog utemeljil z besedami, da Acta ne zagotavlja zaščite evropske intelektualne lastnine v globalnem smislu. Kritiziral je tudi to, da so v njej “zmešana jabolka in hruške”, intelektualno in fizično blago, ki nista primerljiva. Poročevalec sporazumu očita tudi to, da se mu niso pridružile države, ki so glavni izvor ponarejenega blaga, predvsem Kitajska. Ob tem poudarja, da je vodi prava pot do učinkovitega globalnega sporazuma skozi Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO).

Evropski liberalci se z njim strinjajo. “Čeprav nedvoumno podpiramo zaščito pravic intelektualne lastnine, se prav tako zavzemamo za zaščito temeljnih pravic in svoboščin. Resno nas skrbi, da Acta ne zagotavlja ustreznega ravnotežja med prvim in drugim,” je pojasnil njihov vodja Guy Verhofstadt. Podporo je Martinov predlog danes dobil tudi iz vrst evropskih zelenih in skrajne desnice.

V največji politični skupini, desnosredinski Evropski ljudski stranki, pa želijo Acto popraviti. Njihov poročevalec v senci Christofer Fjellner je opozoril, da se pozablja, da ni problem Acta, temveč piratstvo, in da “uboj” Acte ne bo pomagal doseči cilja – zaščite intelektualne lastnine. Fjellner je dejal, da tudi sam ni zadovoljen z Acto, ker je preohlapna, a obenem izrazil prepričanje, da jo je mogoče popraviti. “Kjer je volja, je pot,” je poudaril.

Evropska komisija pa je v odzivu na očitke danes ponovno branila sporazum, ki ga je izpogajala z ZDA, Japonsko, Kanado, Singapurjem, Avstralijo, Južno Korejo, Marokom, Mehiko, Švico in Novo Zelandijo. Acta je po navedbah komisije pravi odgovor za vse večji problem EU – kršitve intelektualnih pravic, ki povzročajo ogromno škodo evropskemu gospodarstvu.

Acta ne bo cenzurirala interneta in nadzorovala zasebnih mejlov ter sploh ne bo imela nikakršnih posledic za EU, saj v ničemer ne spreminja njene zakonodaje, temveč izvaža evropska pravila v tretje države, so poudarili v komisiji. Ob tem je komisija, ki je Acto v začetku aprila predložila v presojo Sodišču EU, vnovič pozvala, naj parlament pred odločitvijo počaka na mnenje sodišča.

Vir: SiOL


Arhiv:


Vse vsebine © E-demokracija.si | Avtorji | Kontakt