Tarča številka ena spletnih napadov ni več vlada, temveč mala podjetja
Kategorija: EU | Datum objave: Monday, 22. 04. 2013 | Avtor: Barbara KvasV svojem letnem poročilu o internetni varnosti Symantec poroča, da beležijo vedno več usmerjenih oziroma načrtovanih napadov in napadov prek spleta, manj pa je napadov prek elektronske pošte z okuženimi priponkami. Načrtovani napadi so se lani okrepili, vse več jih je usmerjenih neposredno na manjša podjetja, poroča podjetje, ki se ukvarja z varovanjem programske opreme Symantec.
Lani je bilo izvedenih v povprečju 116 načrtovanih napadov na organizacije vsak dan, kar je precej več od 82 dnevnih napadov, kolikor so jih zabeležili leto poprej. Prej najljubšo tarčo vladnih strani so zamenjala proizvodna podjetja.
Mala podjetja so še vedno tarče teh napadov, kar tretjina tarč so podjetja, ki imajo 250 zaposlenih ali manj. Napade na mala podjetja napadalci najverjetneje uporabljajo kot stopnico do velikih podjetij.”Dejstvo, da vlada ni več tarča številka ena, ampak je to postala proizvodnja, podpira naše domneve, da napadalci po novem ciljajo na verigo dobaviteljev surovin,” je dejal Symantec.
Trend je le eden od mnogih, ki jih je izposatvilo poročilo Symanteca, ki sicer letno pregleda in analizira podatke s svojih več kot 70 milijonov senzorjev. Med napadalskimi trendi je tako moč opaziti tudi povečanje števila dnevnih napadov, vsiljene pošte pa je kot kaže vse manj. Globalni razpon vsiljene pošte se je v dveh letih namreč zmanjšal kar za polovico, iz 62 na 30 milijard dnevne neželene pošte.
“Virusi, vsiljena pošta in okužbe ter izkoriščanje uporabnikov so še vedno množičen in kroničen problem,” navaja poročilo. “Čeprav so tu že dolgo, se napadi kar naprej razvijajo in imajo še vedno veliko potenciala, da naredijo znatno škodo podjetjem in potrošnikom.”
Na področju mobilne tehnologije je škodljive programske opreme za kar 58 odstotkov več, kar 97 odstotkov pa je je usmerjene na OS android. Sicer pa Symantec dodaja, da število pomanjkljivosti v varnostnih sistemih različnih operacijskih sistemov nima nobene povezave s številom samih napadov. V letu 2012 je Applov iOS imel kar 387 pomanjkljivosti v svoji vaarnostni opremi, android in blackberry pa le 13. Kljub temu je neprimerno več družin zlonamernih kod napadlo androide.
Vir: Dnevnik.si