O portalu    Avtorji    Kontakt


 

Nemčija spletno valuto bitcoin priznala kot “zasebno” plačilno sredstvo

Kategorija: EU | Datum objave: Monday, 2. 09. 2013 | Avtor:

Nemčija je prva država, ki je priznala spletno valuto bitcoin kot plačilno sredstvo, in to kot »zasebni denar«, poroča nemški časopis Die Welt. Ta označba pomeni, da se nekatere zaslužke v povezavi z bitcoinom lahko obdavči, zasebna uporaba valute pa bo ostala neobdavčena, poroča časopis.

Finančno ministrstvo je valuto priznalo v odzivu na poslansko vprašanje Franka Schäfflerja, sicer člana parlamentarnega odbora za finance. »To je prvič, da je zvezna vlada bitcoin priznala kot zasebni denar,« je povedal Schäffler.

Julija je bila v Nemčiji vzpostavljena prva trgovalna platforma za bitcoine v Evropi z neposrednim sodelovanjem banke pod nadzorom vladnega organa za finance. Bitcoin Deutschland GmbH se je strinjal, da bodo na svoji platformi trgovali z bitcoini prek nemške spletne banke Fidor, poroča spletni portal RT.

Spletno plačevanje z bitcoini je priljubljeno po vsem svetu vse od uvedbe te valute leta 2009, ko so ljudje postali nezadovoljni z uveljavljenim bančnim sistemom. Vendar pa je valuta vprašljiva, saj bitcoinov doslej ni podpirala nobena vlada ali centralna banka.

Na začetku avgusta pa je sodnik v ameriški zvezni državi Teksas razsodil, da je bitcoin legitimna valuta. Odločitev je padla potem, ko je bil 30-letni poslovnež Trendon Shavers obsojen zaradi vodenja Ponzijeve sheme, s čimer je prevaral svoje stranke za vsoto bitcoinov, vredno okoli 4,5 milijona ameriških dolarjev. Branil se je z argumentom, da bitcoin tako ali tako ni pravi denar in da zato ne more biti predmet regulacije s strani ameriške vlade. Vendar pa sodišče tega argumenta ni upoštevalo.

Razsodba je bitcoin pripeljala korak bližje uradnemu priznanju, odločitev pa je odprla tudi možnost, da virtualni denar regulirajo vlade, ki v splošnem nasprotujejo originalnemu konceptu bitcoina, ki se uporablja za relativno anonimno plačevanje.

Podporniki virtualne valute trdijo, da takšen način plačevanja pomaga obvarovati identitete uporabnikov pred krajami in prevarami s kreditnimi karticami, kritiki pa trdijo, da je valuta ravno zaradi pomanjkanja nadzornih mehanizmov in domnevno večje zasebnosti toliko privlačnejša za prevarante. Skeptike med drugim skrbi tudi nefleksibilnost in nestanovitni tečaj valute ter veliko tveganje za izgubo.

Nadzorna skupina, imenovana Bitcoin Foundation, omejuje skupno število enot valute na 21 milijonov. Trenutno je glede na spletne pretvornike valut cena ene bitcoin enote okoli 82 evrov.

Vir: Dnevnik


Arhiv:


Vse vsebine © E-demokracija.si | Avtorji | Kontakt