O portalu    Avtorji    Kontakt


 

Na E-dem 13 tudi o moči upravljavcev oblakov

Kategorija: Slovenija | Datum objave: Monday, 28. 10. 2013 | Avtor:

Vodja centra SI-CERT Gorazd Božič je v okviru konference o elektronski demokraciji E-dem 13 v Ljubljani poudaril, da ima danes moč tisti, ki ima nadzor nad algoritmi za obdelavo velikih količin podatkov.

*** Predavanja s konference E-dem 13 bomo začeli objavljati z naslednjim tednom, tokrat ponujamo poročilo z dogodka in dražilo s predavanja Marka Rakarja ***

Vedno bolj razširjene storitve v oblakih, ki jih obvladuje peščica spletnih velikanov, vodijo v centralizacijo interneta in s tem tudi povečane možnosti nadzora oziroma sledenja.

V omenjenih oblakih se namreč nahaja ogromna količina podatkov, ki jih upravljalci oblakov obdelujejo z javnosti nerazkritimi algoritmi ter na ta način denimo profilirajo uporabnike.

“Tisti, ki kontrolira postopke, kako se iz big data potegne nek smisel, ima danes moč oziroma vpliv,” je pojasnil vodja nacionalnega odzivnega centra za obravnavo incidentov s področja varnosti elektronskih omrežij in informacij SI-CERT.

To potrjuje tezo o dobi tako imenovanega internetnega fevdalizma, v kateri vloga fevdalcev pripada velikanom, kot je Google. Ti uporabniku nudijo določene storitve, ta pa jim med drugim plača s svojimi podatki.

Ob tem je Božič predstavil tehnične podrobnosti v zvezi z afero, ki jo je sprožil žvižgač Edward Snowden, ko je svetu razkril sporni nadzor ameriške Nacionalne varnostne agencije (NSA) nad telefonskimi in spletnimi komunikacijami doma in v tujini.

Ker so možnosti regulacije tega področja v primeru multinacionalnih podjetij omejene, Božič uporabnikom svetuje temeljit razmislek o tem, katere podatke in za kakšno ceno bodo zaupali svetovnim ponudnikom oblakov, katere pa morda raje lokalnim oblakom, ki sodijo pod jurisdikcijo domače države.

Direktor Inštituta za pravne rešitve informacijske družbe Maribor Benjamin Lesjak je medtem kot uvodni govornik na konferenci poudaril potrebo po tem, da se državljani aktivirajo in po potrebi tudi sami vzpostavijo e-storitve, kakršne bi sicer morala zagotoviti država.

Kot primer tovrstnih storitev, ki bi bile zelo uporabne za državljane, je omenil med drugim portal z ocenami uporabnikov o odvetnikih, sodnikih ali zdravnikih. “Sistem je treba spremeniti od spodaj navzgor,” je poudaril Lesjak.

Uporabnost tovrstnih storitev je poudaril tudi hrvaški spletni aktivist Marko Rakar. Pri tem je poudaril, da imajo pristojni organi na voljo potrebne podatke, a jih iz različnih razlogov ne želijo odpreti javnosti.

Po njegovih pojasnilih so lahko zelo koristne tudi storitve, ki uporabniku dajo informacijo, kolikšna je povprečna poraba električne energije v njegovi neposredni soseski. Primerjava namreč lahko spodbudi uporabnika k večji energijski varčnosti.

Da bi prišlo do vzpostavitve takšnih storitev s strani javne uprave, pa bo očitno potrebno aktiviranje državljanov v smeri zahtevanja dostopa do informacij javnega značaja, opozarjanja na nepravilnosti, nenazadnje pa morda tudi vzpostavitve alternativnih storitev.

Vir: STA


Arhiv:


Vse vsebine © E-demokracija.si | Avtorji | Kontakt