Tudi torinska javna uprava prehaja na Linux
Kategorija: EU | Datum objave: Monday, 15. 09. 2014 | Avtor: Barbara KvasItalijanski Torino je naslednje večje mesto, ki bo na svoje računalnike v občinski upravi namestilo Linux in s tem po načrtih privarčevalo več milijonov evrov. Z Linuxom na 8300 računalnikih nameravajo v prihodnjih petih letih prihraniti šest milijonov evrov.
O prehodu na Linux so se v Torinu začeli pogovarjati pred dvema letoma, ko je postalo jasno, da se podpora Windows XP izteka, stari računalniki pa Windows 8 ne bodo mogli učinkovito poganjati. Zaradi finančnih težav je bil začetek migracije preložen, z letošnjim koncem podpore Windows XP pa je postalo jasno, da ne morejo več čakati. Večina računalnikov ima namreč še vedno nameščen prav Windows XP.
Samo s prihranki pri stroških licenc bodo v petih letih prihranili 2,5 milijona evrov oziroma približno 300 evrov na računalnik. Toliko v povprečju Torino odšteje za licence za Windows in Office. Seveda pa te številke niso fiksne, saj je Microsoft že večkrat pokazal, da je moč ceno licenc znatno znižati, če velika organizacija pokaže resno namero za prehod na odprtokodno programsko opremo. A Italijani mislijo resno.
Dodatni prihranki gredo na račun strojne opreme, ki je ne bo treba tako hitro nadgraditi, saj je Linux dovolj prilagodljiv, da ga je mogoče poganjati tudi na skromnejših računalnikih. Torino se je odločil za distribucijo Ubuntu, a ni niti prvo niti edino italijansko mesto, ki gre k odprti kodi. Neapelj je Linux posvojil že leta 2007, v isto smer pa korakajo tudi v deželah Umbrija in Apulija.
Vseeno Linux niso zgolj prihranki, saj je treba poskrbeti tudi za izobraževanje uporabnikov ter stroške migracije in vzdrževanja, ki lahko nanesejo znatne vsote. München je imel s sprejemom uporabnikov precej težav in je skoraj obupal, podobno pa je tudi v Neaplju. V Torinu so za zdaj prepričani, da je prehod smiseln in ekonomsko upravičen.
Vir: Slo-tech