ZDA: CISPA preskočila prvo oviro, a do aktivacije še daleč
Kategorija: Amerika | Datum objave: Monday, 30. 04. 2012 | Avtor: Barbara KvasNaslednik zakonodajih predlogov SOPA, PIPA in OPEN, s katerimi skušajo Američani regulirati spletne komunikacije, je v ameriškem predstavniškem domu dobil večino. Protestniki so že na ulicah, analitiki pa opozarjajo, da ni še vse izgubljeno.
Predsednik ZDA, Barack Obama, je že pred glasovanjem napovedal, da predloga zakona, ki bo tako kontroverzen, kot je CISPA ali daljše Cyber Intelligence Sharing and Protection Act, ne bo podpisal in bo nanj vložil veto. Predstavniški dom je predlog zakona potrdil z 248 glasovi ZA in 168 glasovi PROTI, sedaj pa so spet na vrsti zakonodajalci, ki morajo poskrbeti, da bodo iz besedila odstranili vse sporne določbe, zaradi katerih ta predlog zakonodaje razburja tako strokovno kot tudi laično javnost.
Obama je namreč že nakazal, “da predloga zakona, v katerem je zapovedana široka izmenjava informacij brez jasnih zahtev in določil izmenjave, s katerimi bi ščitili posameznikovo identiteto,” ne bo podpisal. Podprli so ga tudi pri človekoljubni organizaciji ACLU, kjer so v izjavi za javnost zapisali, “da kibernetska varnost ne pomeni opustitve vse spletne zasebnosti posameznika,” hkrati pa na senat naslovili prošnjo, “naj predloga zakona v taki obliki, kot je sedaj, ne sprejme.”
Kendall Burman iz Centra za demokracijo opozarja, da zaradi ohlapnosti določil, kdo bo smel zahtevati podatke in kdaj, takšen zakon prevlada tako nad civilnim kot kazenskim pravom. V zakonu namreč ni nikakršnih določil katere informacije se lahko pridobi, zaustavi, cenzurira, spremeni, in uporabi, vse dokler obstaja sum, da bi te informacije lahko ogrozile varnost. K temu pa je dodano še, “vse to se po potrebi sme uporabiti tudi v druge namene.“
Vir: BGR News