Se ACTA vrača pod kratico TPP?
Kategorija: Amerika | Datum objave: Monday, 10. 09. 2012 | Avtor: Barbara KvasZDA in še osem drugih držav pacifiškega obroča se je sestalo v ameriškem letovišču Leesburg, kjer so se pogovarjali o trgovskem dogovoru Trans pacifiško partnerstvo (TPP), ki bi lahko s seboj prinašal podobne omejitve svobode govora na spletu kot Acta.
Pogajanja v zvezi s TPP so se pričela leta 2007, nadaljevala pa so se tudi v času mandata Baracka Obame. Pogajanja držav ob Pacifiku že od samega začetka potekajo pod pogoji “izredne tajnosti“, brez novinarskega, javnega ali kongresnega nadzora.
Podatki, ki so medtem pricurljali v javnost, namigujejo, da bi dogovor lahko poskušal doseči podobne cilje, kot jih je želel kontroverzni sporazum Acta, med drugim tudi ukrepe, ki bi lahko omejili svobodo govora po spletu.
Med ukrepi se ponovno pojavlja predlogi za prisilni odklop dostopa do spleta po treh prijavah kršenja avtorskih pravic, spletni ponudniki bi morali prav tako opazovati spletni promet in iskati vsebine, ki kršijo avtorske pravice. Dostop do strani, ki bi kršile avtorske pravice, bi moral biti onemogočen. Dogovor pa bi prav tako vključeval pritisk na ponudnike, da razkrijejo identiteto svojih uporabnikov.
“Nihče nima pravice, da trguje z našimi težko izborjenimi pravnimi zaščitami svobode govora in pravice do zdravja, še manj pa lahko to počne za zaprtimi vrati,“ je povedala Suzanne Nossel, izvršna direktorica ameriškega Amnesty International.
Spletna stran Public Citizen je letos objavila dokument s preteklega pogajanja (.pdf) v zvezi s TPP, v katerem so razkrili, da bi dogovor multinacionalkam lahko ponudil radikalne nove politične vzvode pri globalnem trgovanju.
Med sodelujočimi državami so Avstralija, Brunej, Čile, Malezija, Nova Zelandija, Peru, Singapur in Vietnam. Pričakuje se, da se bosta pogajanjem pridružila tudi Kanada in Mehika.
Vir: Dnevnik