Sporen zakon HADOPI: Francija nad pirata, ki to sploh ni
Kategorija: EU | Datum objave: Monday, 17. 09. 2012 | Avtor: Barbara KvasPrejšnji teden so izrekli prvo sodbo po spornem francoskem zakonu HADOPI, ki mu nasprotniki očitajo, da odpira vrata nadzorovanju interneta v Franciji.
Štiridesetletni Alain Prevost z vzhodnega dela Francije bo moral plačati 150 evrov kazni zaradi kršitve francoskega zakona o preprečevanju piratstva, natančneje, kot ga uradno opredeljujejo, “zakona, ki spodbuja distribucijo in varovanje ustvarjalnega dela prek interneta”.
Kriv je, čeprav je bila njegova žena tista, ki si je najverjetneje prek torrenta iz interneta prisvojila dve datoteki z glasbo izvajalke Rihanne. Gospa je to dejanje na sodišču priznala, kazen pa je doletela gospoda, ker je internetni priključek pisan na njega.
Še 13 primerov je v postopku
To je prva sodba od skupaj 14 primerov, ki jih trenutno meljejo francoski sodni mlini v skladu z zakonom, znanem kot HADOPI po francoski agenciji za varovanje avtorskih pravic v internetu. V skladu s tem zakonom pomeni ignoriranje tretjega opozorila o nezakonitem prenosu tudi začetek sodnega postopka.
Ni pomagalo niti to, da je po drugem opozorilu Provost gospodinjstvo odklopil iz interneta in da sam, kot zatrjuje, sploh ne zna prenašati datoteke iz interneta, poroča Ars Technica. V izreku sodbe so zapisali, da je kriv, “ker ni podal zakonite razlage o dogajanjih na svojem internetnem priključku in s tem posledično priznal, da ni zavaroval svoje internetne (verjetno Wi-Fi) povezave, in ker je prezrl tri opozorila agencije HADOPI.”
Poštenost se mu ni izplačala
Absurd je še večji, ker je Prevost z izjavo, da je bila žena tista, ki je opravila sporna prenosa, tožilstvu podal vse, kar so potrebovali za tak izrek sodbe. Če bi zgolj vztrajal na tem, da on tega ni naredil, mu tožilstvo tega ne bi moglo dokazati.
Francoski tehnološki portal Numérama je Prevostovo dejanje pospremilo z besedami: “Lahko mu čestitamo za poštenost, toda obžalujemo njegovo naivnost.”
Kriva je ločitev?
Alain Prevost je tako obsojen za dejanja svoje žene, ki bo povrh vsega kmalu še njegova bivša. Prav ločitev naj bi bila kriva, da je spregledal opozorila agencije HADOPI, ki mu jih je dostavljala prek elektronske pošte. Po drugem opozorilu se je odzval prek odvetnika svoje žene in preventivno odklopil internet, zato ni prejel tretjega e-poštnega opozorila, kar je vodilo do postopka na sodišču.
Prav tako mu ni ustrezalo, da bi se agenciji HADOPI moral iti zagovarjat osebno v Pariz, kar bi mu predstavljalo več kot sto evrov potnih stroškov. Kazen za nesrečneža bo zdaj še večja, a še vedno manj od najvišje zagrožene, ki znaša 1.500 evrov in mesec dni prisilnega odklopa interneta.
Pro et contra
Medtem ko zagovorniki tega zakona, med njimi tudi prvi mož agencije HADOPI Marie-Françoise Marais, vztrajajo, da je izid te zgodbe dokaz, da zakon HADOPI nima namena ustvarjati represije, temveč izobraziti kršitelje in širšo javnost, nasprotniki odgovarjajo, da gre za kazanje mišic nad nekom, ki niti nima tehničnega znanja, da bi razumel, kaj se je sploh dogajalo. “Če bi bil na zatožni klopi nekdo, ki redno prenaša vsebine iz interneta, bi si že vzel tistih nekaj minut, kolikor je potrebno, da svojo internetno povezavo naredi anonimno,” je za Ars Technika izjavil Joe McNamee iz združenja European Digital Rights, ki je bilo ustanovljeno pred desetimi leti z namenom varovanja državljanskih pravic v informacijski družbi. McNamee je ob tem še dodal: “Pravzaprav so ga kaznovali zato, ker pri prenosu datotek ni bil dovolj izkušen.”
Milijonska vrsta opozorjenih
Po podatkih agencije HADOPI so do zdaj ugotovili nezakonite prenose avtorsko zaščitenih vsebin na približno treh milijonih naslovov IP, zaradi česar so do zdaj poslali 1,15 milijona prvih opozoril. Več kot sto tisoč se jih je na ta opozorila požvižgalo, zaradi česar so prejeli tudi drugo opozorilo. To pa je, vsaj za zdaj, zaleglo, kajti tretje opozorilo so do zdaj poslali le na 314 naslovov. Trideset uporabnikov je nadaljevalo prenose tudi po tretjem opozorilu.
Vir: Siol.net