V ZDA začeli uvajati nov protipiratski program
Kategorija: Amerika | Datum objave: Monday, 4. 03. 2013 | Avtor: Barbara KvasV ZDA so v tem tednu začeli uvajati nov program za omejevanje spletnega piratstva filmov in glasbe v digitalni obliki. Za njim stojita filmska in glasbena industrija, sodelujejo pa tudi največji ponudniki internetnih storitev.
Kršitelje čaka šest odpustkov
V okviru tega programa, znanega tudi pod vzdevkom šest odpustkov (v angleškem jeziku six strikes), bodo uporabnike, ki kršijo avtorske pravice, najprej do šestkrat z različnimi obvestili opozorili, v primeru nadaljnjega kršenja pa lahko tudi zmanjšali hitrost internetne povezave.
Program izvaja Center za informacije o avtorskih pravicah (v angleškem jeziku Center for Copyright Information), ki sta ga filmska in glasbena industrija ustanovili skupaj z največjimi ameriškimi ponudniki internetnih storitev.
Pri programu sodeluje pet največjih ponudnikov dostopa do interneta v ZDA – Comcast, Time Warner Cable, AT&T, Cablevision in Verizon -, ki skupaj pokrivajo 85 odstotkov ameriških rezidenčnih uporabnikov. V tem tednu so začeli obveščati uporabnike o novem programu in ukrepih.
Osredotočeni na izobraževanje in ozaveščanje
Omenjeni program je raje kot na kaznovanje osredotočen na izobraževanje in usmerjanje potrošnikov k zakonitim alternativam, je povedala izvršna direktorica centra Jill Lesser.
“Upamo, da bo ta sodelovalni, večstranski pristop služil kot model za naslavljanje pomembnih vprašanj, ki zadevajo vse, ki sodelujejo v ekosistemu digitalne zabave,” je pojasnila.
Gre za preveč oster ukrep?
Nekateri aktivisti in zagovorniki državljanskih svoboščin sicer opozarjajo, da gre za preveč oster ukrep, ki bi obenem lahko krivično kaznoval oziroma opozarjal tudi nekatere nedolžne uporabnike.
Lesserjeva odgovarja, da bodo tisti posamezniki, ki bodo opozorila dobili po pomoti, imeli na voljo enostaven postopek za posredovanje pritožbe in nato pridobitev neodvisne presoje.
Kritiki izpostavljajo še pomanjkanje transparentnosti sistema. V osnovi gre namreč za sistem, ki ga je postavil zasebni sektor in ne more biti enako transparenten kot sistem, ki je javne narave. Internetni uporabniki bodo čutili posledice samo na podlagi obtožbe tega zasebnega sistema, pojasnjujejo.
Vir: SiOL