Blogorola: Splet je največji slon na svetu
Kategorija: Blog | Datum objave: Tuesday, 16. 09. 2008 | Avtor: Domen SavičŽe prejšnjič sem omenil čas pred volitvami, ki v Sloveniji predstavlja spletnopolitično pomlad. Večina spletih mest političnih strank v času pred volitvami doživi grafično in vsebinsko prenovo, stranke pa razglašajo, da bodo uvedle »splet 2.0 ter vključili videovsebine in interaktivne funkcije,« oziroma da bodo »v spletnih skupnostih (bomo) prisotni na vseh večjih platformah. Stran je interaktivna in ažurna ter ponuja fotovsebine in videovsebine.«
Človek začuti, da bi se stranke v predvolilnem času RES hotele pogovarjati z državljani in volivci. Da jih zares zanima, kaj volivci mislijo in hočejo. Pa je temu res tako? Tokrat pod drobnogled vzemimo favorita jesenskih volitev, Pahorjeve socialne demokrate, ki so na svojem spletišču omogočili izražanje strinjanja s programom stranke. Do nedelje, 18.8.2008 je to strinjanje izrazilo 730 volivcev. 730!
Težava seveda ni v priljubljenosti oziroma nepriljubljenosti Pahorjevega programa, temveč dosedanje prakse strank pred volitvami, ki so šele lansko leto odkrile splet in možnosti tehnologije. Ljudje preprosto niso navajeni na komentiranje zahtevnih vsebin oziroma celo enostavnega izražanja podpore političnim pamfletom.
Ključen je namreč dan po volitvah, kjer pride do efekta črne luknje, kamor izginejo vsa spletna mesta strank, ne glede na volilni rezultat. Podobno kot John Edwards v ZDA, ki je na dan izstopa iz predsedniške tekme izvedel preprosti »pull the plug« vseh svojih digitalnih podvigov in brez zahvale izginil v digitalno noč, se dogaja oziroma (upam si trditi) se bo zgodilo na jutro jesenskih parlamentarnih volitev.
Druga težava je ignoranca strank samih, ki v večini primerov splet jemljejo z levo roko. Tako kot se je zgodilo v Veliki Britaniji, ko je spletno peticijo podpisalo več kot milijon volilnih upravičencev, pa se potem ni zgodilo nič. Ali pa v EU, kjer je peticijo proti preseljevanju evropskega parlamenta iz Bruslja v Strasbourg in nazaj podpisalo več milijonov volilnih upravičencev EU, pa se vlaki še vedno premikajo. So pa podpise politiki vzeli na znanje. Krasno. Tudi volilci ignoranco politikov jemljejo na znanje. Vedno bolj. Kajti splet je največji slon na svetu. Redkokaj pozabi.