O portalu    Avtorji    Kontakt


 

Polovica gospodinjstev v Sloveniji že ima širokopasovni dostop do interneta

Kategorija: Slovenija | Datum objave: Monday, 6. 10. 2008 | Avtor:

ModemV prvem četrtletju letos je imelo v Sloveniji dostop do interneta 59 odstotkov gospodinjstev, kar je za odstotno točko več kot v enakem obdobju lani. Delež gospodinjstev, ki uporabljajo širokopasovno povezavo, se je primerjalno povečal za šest odstotnih točk na 50 odstotkov, je objavil državni statistični urad.

V prvem četrtletju je imelo dostop do interneta 59 odstotkov gospodinjstev, 58 odstotkov oseb v starosti od 10 do 74 let pa je internet v tem obdobju uporabljalo. Delež gospodinjstev, ki za dostop do interneta uporabljajo širokopasovno povezavo, se povečuje. V četrtletju je imelo takšen dostop 50 odstotkov gospodinjstev, medtem ko je bil v prvem lanskem četrtletju ta delež 44 odstotkov, v prvem četrtletju 2006 pa 34 odstotkov.

Najbolj razširjena vrsta širokopasovne internetne povezave je povezava xDSL. V prvem četrtletju jo je uporabljalo 30 odstotkov gospodinjstev, kar je za odstotno točko več kot v enakem obdobju lani.

Najbolj se je povečal delež gospodinjstev s kabelskim dostopom do interneta, in sicer s 13 na 17 odstotkov. Hkrati je upadel delež tistih, ki za dostop do interneta uporabljajo ozkopasovne povezave. Modem je uporabljalo pet odstotkov gospodinjstev ali za štiri odstotne točke manj kot v enakem lanskem obdobju. Za odstotno točko na pet odstotkov se je znižal delež gospodinjstev, ki za dostop do interneta uporabljajo ISDN.

  • 61 odstotkov ljudi brez interneta ga ne potrebuje

Med tistimi, ki niso imeli dostopa do interneta, jih je največ (61 odstotkov) kot razlog za to navedlo, da interneta ne potrebujejo. Od teh dobra tretjina (39 odstotkov) nima dostopa do interneta, ker menijo, da je njihovo znanje o uporabi računalnika in interneta pomanjkljivo, 35 odstotkov zaradi previsokih stroškov opreme, 32 odstotkov zaradi previsokih stroškov dostopa, 15 odstotkov jih interneta ne želi imeti, 13 odstotkov gospodinjstev pa ima možnost za dostop do interneta kje drugje.

Internet je v prvem četrtletju uporabljalo nekaj več kot 990.000 oseb oz. 58 odstotkov vseh oseb v starosti od 10 do 74 let, kar je za dve odstotni točki več kot v enakem obdobju lani. Delež dnevnih uporabnikov interneta se je zvišal za dve odsotni točki na 42 odstotkov.

  • Redni uporabniki interneta predvsem mlajši

Rednih uporabnikov interneta je največ med mlajšimi osebami; med osebami, starimi od 10 do 15 let, je bilo rednih uporabnikov interneta 95 odstotkov, med osebami, starimi od 55 do 74 let pa 17 odstotkov.

Slaba tretjina (29 odstotkov) je brala spletne forume, 24 odstotkov ga je uporabljalo za neposredno sporočanje, 17 odstotkov za branje spletnih dnevnikov, 17 odstotkov oseb pa je pošiljalo sporočila v spletne klepetalnice ali forume. Internet je za telefoniranje ali videotelefoniranje uporabljalo 10 odstotkov oseb.

Za pridobivanje avdiovizualnih vsebin ga je uporabljalo 41 odstotkov, za prenašanje ali poslušanje glasbe 27 odstotkov, za prenašanje ali gledanje filmov, kratkih posnetkov ali video datotek 25 odstotkov, gledanje spletne televizije 21 odstotkov, poslušanje spletnih radijskih postaj 19 odstotkov ter za peer-to-peer izmenjavo filmov, glasbe ali video datotek 16 odstotkov.

Med osebami v starosti od 10 do 74 let je bilo 90 odstotkov uporabnikov mobilnih telefonov, kar je za odstotno točko več kot v enakem obdobju lani. 24 odstotkov jih je z mobilniki pošiljalo fotografije ali video posnetke, 11 odstotkov jih je brskalo po internetu, osem odstotkov oseb pa je nalagalo fotografije ali video posnetke neposredno z mobilnih telefonov na spletne strani.

Internetni nakup je že kdaj opravilo 22 odstotkov oseb v starosti od 10 do 74 let, kar je za odstotno točko več kot v enakem obdobju člani. Samo v prvem četrtletju je po internetu blago naročilo ali kupilo 11 odstotkov oseb, dve odstotni točki več kot v lanskem prvem trimesečju.

Vir: Dnevnik
[tags]dostop, splet, slovenija[/tags]


Arhiv:


Vse vsebine © E-demokracija.si | Avtorji | Kontakt