Peticije po elektronski pošti
Kategorija: Slovenija | Datum objave: Thursday, 9. 02. 2006 | Avtor: Barbara Kvas
Peticije po elektronski pošti so nekaj, kar se vsake toliko časa pojavi v naših poštnih nabiralnikih. Njihovo razpečevanje kljub dobremu namenu avtorja in ljudi, ki peticijo pošiljajo naprej, ni nekaj, kar bi bilo res v pomoč.
Uspešno peticijo po elektronski pošti je težko nadzorovati – tudi, če želimo o podpisu peticije obvestiti originalnega avtorja, to vodi v ogromno število elektronske pošte na naslov avtorja, za katero ni nujno, da jo bo njegov poštni predal sploh lahko pogoltnil, posebej, ker je število podpisanih vedno večje, s tem pa tudi velikost sporočila.
Tudi, če avtor uspešno prejme sleherno sporočilo s podpisniki, je dela s temi sporočili ogromno. Zaporedne številke podpisnikov niso realne, ker se podvajajo (potrojujejo, početverjajo …) z vsakim novim členom v verigi ljudi, ki elektronsko pošto posredujejo dalje, zato je treba ogromno bazo skrbno urediti, izbrisati podvojene podpise in podpise znova oštevilčiti. Človek, ki je peticijo sploh začel po elektronskih sporočilih, po vsej verjetnosti tega znanja nima.
Peticije po elektronski pošti tudi ni mogoče več preklicati. Nekatera verižna elektronska sporočila potujejo naokoli po več let, in peticije tu niso izjema, čeprav je njihov namen morebiti že izpolnjen ali popolnoma nesmiseln. Tako lahko naokoli potujejo mrtve peticije in po nepotrebnem dvigujejo prah ter ljudem kradejo čas.
Resnejše spletne peticije imajo svojo spletno stran, kjer so med drugim lahko tudi objavljene novosti o tekočih dogajanjih, ki se jih dotikajo, novicah in morebitnih spremembah, ki so se zgodile zaradi konkretne peticije in še marsikaj. Nenazadnje je peticija lahko tam tudi preklicana, podpisniki pa vedno vedo, kaj se z njo dogaja in kakšno je trenutno število podpisov.
Pošiljanje in začenjanje peticij po elektronski pošti iz teh razlogov odsvetujemo.
Vir: Peticije.org