Sodeluj: Kako naj EU porabi svoje finance?
Kategorija: EU, Slovenija | Datum objave: Monday, 17. 09. 2007 | Avtor: Barbara KvasEvropska komisija je začela javno posvetovanje o prihodnosti proračuna Evropske unije. K razpravi so vabljene vse zainteresirane skupine na lokalni, regionalni, nacionalni in evropski ravni. Predloge lahko pošljete do 15. aprila 2008.
- Kaj in o čem?
Javno posvetovanje o prihodnosti proračuna Evropske unije z imenom Reformiranje proračuna, spreminjanje Evrope (.pdf 273 KB) (Reforming the Budget, Changing Europe), bo odgovorilo tako na ključna kot tudi na bolj tehnična vprašanja, kot so:
* Kakšna naj bosta struktura in usmeritev prioritet porabe Evropske unije, da bi se lahko uspešno soočili z izzivi globaliziranega sveta v prihodnjih letih?
* Kakšen je najboljši način za zagotavljanje potrebnih virov za financiranje politik EU?
- Kdo lahko sodeluje?
Odprta razprava, h kateri so vabljene vse zainteresirane skupine na lokalni, regionalni, nacionalni in evropski ravni, bodo podlaga za delo Komisije na predlogu revizije proračuna EU, ki ga bo po načrtih predložila v letih 2008/09. Javno posvetovanje predstavlja prvi korak v procesu reforme vseh vidikov proračuna EU tako na strani prihodkov kot tudi odhodkov – o slednjem so se maja 2006 dogovorili Evropski parlament, Svet EU in Evropska komisija.
- Kako sodelovati in do kdaj?
Vse zainteresirane strani lahko svoje prispevke pošljejo na elektronski naslov do 15. aprila 2008. Prispevki bodo objavljeni na spletni strani, kjer lahko najdete tudi dokument o posvetovanju in druge koristne informacije o financah EU.
Po posvetovalnem procesu bo Evropska komisija predlog za revizijo proračuna predstavila konec leta 2008 oziroma v začetku 2009.
- Reformiranje proračuna, spreminjanje Evrope
Istoimenski dokument za posvetovanje, ki ga je sprejela Komisija, želi zagotoviti ustrezno strukturo debate in osredotočiti javno razpravo na proračunsko reformo s ključnih vidikov, zato postavlja različna vprašanja:
* Se je proračun EU izkazal za dovolj odzivnega na spreminjajoče se potrebe?
* Katere kriterije bi morali uporabiti,da bi zagotovili učinkovito uresničevanje načela evropske dodane vrednosti?
* Kako bi se politični cilji kar najbolj ustrezno odražali pri prioritetah na strani odhodkov? Kakšne spremembe so tu potrebne?
* Kako bi lahko izboljšali učinkovitost porabe sredstev iz proračuna EU?
* Ali je moč še okrepiti preglednost in odgovornost za izvajanje proračuna?
* Na katerih načelih bi morala temeljiti prihodkovna stran proračuna in kako bi se morala ta načela odražati v sistemu lastnih virov?
* Ali še obstajajo upravičeni razlogi za ohranjanje korekcijskih ali kompenzacijskih mehanizmov?
* Kakšno bi moralo biti razmerje med državljani, političnimi prioritetami in financiranjem proračuna EU?
Preberite si še nekaj mitov o evropskem proračunu (le v angleščini) in Q&A.
Vir: Europa