Za popolno pokritost Slovenije s širokopasovnim omrežjem potrebno še do pol milijarde evrov
Kategorija: Slovenija | Datum objave: Monday, 6. 09. 2010 | Avtor: Barbara KvasZa popolno pokritost Slovenije s širokopasovnimi omrežji je potrebnih še okrog 400 do 500 milijonov evrov. Prav zaradi tega si bo Slovenija v naslednji finančni perspektivi EU prizadevala za pridobitev še 200 do 250 milijonov evrov novih strukturnih sredstev za gradnjo širokopasovnih omrežij.
To je v okviru posveta o maja predstavljeni Evropski digitalni agendi pojasnil generalni direktor direktorata za informacijsko družbo na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Nikolaj Simič.
Za izgradnjo omrežij še 37 milijonov evrov
V izgradnjo odprtih širokopasovnih omrežij v Sloveniji je sicer v tem trenutku vloženih okrog 45 milijonov evrov sredstev iz državnega in bruseljskega proračuna, z letošnjim razpisom za ta namen bo dodanih še 37 milijonov evrov. K temu je treba prišteti še dodatnih 25 milijonov evrov zasebnih sredstev, je še dejal Simič.”V zadnjem letu in pol opaziti močan upad investicij”
Ob tem je opozoril, da je v zadnjem letu in pol opaziti močan upad investicij v gradnjo širokopasovnih, predvsem optičnih omrežij, med drugim zaradi posledic gospodarske krize in drastičnega zmanjšanja prihodkov z naslova teh omrežij. Zato so omenjena javna sredstva in napori za javno-zasebna partnerstva toliko bolj pomembni.
Pri tem je ključnega pomena tudi ustrezna cena zakupa širokopasovnih, predvsem optičnih dostopovnih omrežij. Previsoka cena zakupa namreč pomeni zmanjšanje možnosti za delovanje alternativnih ponudnikov, prenizka cena pa zmanjšanje interesa vlagateljev za gradnjo omrežij.
Vsem Evropejcem zagotoviti širokopasovni dostop
Evropska komisija je med cilje digitalne agende med drugim zapisala, da se do leta 2013 vsem Evropejcem zagotovi osnovni širokopasovni dostop do interneta, je na posvetu v Ljubljani pojasnil namestnik generalnega direktorja generalnega direktorata Evropske komisije za informacijsko družbo Zoran Stančič.
Za doseganje cilja potrebnih 270 milijonov evrov
Do leta 2020 naj bi vsi imeli dostop do interneta s hitrostjo 30 Mbit/s ali več, vsaj 50 odstotkov gospodinjstev pa s hitrostjo nad 100 Mbit/s. Za doseganje slednjega bi sicer bilo po besedah Ane Robnik iz kranjskega proizvajalca telekomunikacijske opreme Iskratel potrebno vložiti okrog 270 milijonov evrov.Tako Robnikova kot glavni urednik MMC RTV Slovenija Uroš Urbanija sta ob vsem tem poudarila, da je hiter dostop osnova za ponujanje storitev oziroma vsebin. Vodja centra Kiberpipa Klemen Robnik pa je ob vsem skupaj poudaril med drugim pomen ustreznega izobraževanja uporabnikov, čemur sicer veliko pozornosti nameni tudi sama digitalna agenda.
Cilj tudi podvojitev javnih vlaganj v raziskave
Digitalna agenda, ki je nastala v okviru širše strategije Evropa 2020 za izhod iz krize in pripravo gospodarstva EU na novo desetletje, si postavlja še več drugih ciljev, med drugim podvojitev javnih vlaganj v raziskave in razvoj na področju informacijskih in komunikacijskih tehnologij (IKT) na 11 milijard evrov letno.
Poleg že omenjenih agenda poudarja tudi potrebo po napredku na področju digitalnega enotnega trga, odprtosti in medsebojne združljivosti infrastrukture, zaupanja in varnosti, digitalnih javnih storitev ter vključevanja čim večjega kroga prebivalcev v uporabo digitalnih storitev.
Javno-zasebno partnerstvo pri vlaganjih
Komisija bo po navedbah Stančiča letno objavljala indikatorje napredka po ciljih digitalne agende in jih obravnavala z državami članicami, Evropskim parlamentom ter vsemi vpletenimi deležniki. Ti naj bi imeli vsako leto tudi poseben zbor, ki mu bo sledila priprava letnega poročila.
Simič je še dodal, da naj bi do prve polovice prihodnjega leta v Sloveniji pripravili nacionalni program informacijske družbe, do maja 2011 naj bi začel veljati tudi novela zakona o elektronskih komunikacijah, v kateri bodo skušali opredeliti širokopasovna omrežja kot univerzalno storitev. Robnikova pa je še dodala, da je že nastala t.i. Slovenska pobuda za internet prihodnosti. Ta si prizadeva za javno-zasebno partnerstvo pri vlaganjih na tem področju.
Vir: Siol.net