Evropski parlament za krepitev boja proti piratstvu
Kategorija: EU | Datum objave: Monday, 4. 10. 2010 | Avtor: Barbara KvasEvropski parlament je pred dnevi sprejel poročilo, v katerem predlaga sprejem več ukrepov za boj proti spletnemu piratstvu. V parlamentu se namreč zavedajo, da kršitve pravic intelektualne lastnine postajajo vse večja težava za gospodarstvo in je zato nanje potrebno odgovoriti na ravni EU.
Kot so pred dnevi sporočili iz parlamenta, visoka rast nepooblaščene izmenjave avtorsko zaščitenih del prek spleta predstavlja vse večjo težavo za evropsko gospodarstvo, tako z vidika zaposlitvenih možnosti kot prihodkov industrije, pa tudi za vlade.
Po ugotovitvah poročila, ki ga je pripravila francoska poslanka Marielle Gallo (EPP), je glavna težava pri reševanju te problematike nezadovoljivo delovanje notranjega evropskega digitalnega trga.
Zato predlagajo Evropski komisiji, naj predloži celovito strategijo glede pravic intelektualne lastnine. Ta naj bi odpravila ovire pri oblikovanju enotnega trga na področju spleta ter prilagodila evropski zakonodajni okvir na področju pravic intelektualne zaščite aktualnim trendom v družbi in tudi tehnološkemu razvoju.
Poleg tega predlagajo, naj se razmisli o rešitvah, s katerimi bi se industriji olajšalo dostop do digitalnega trga brez geografskih mej. V tem okviru je po njihovem mnenju treba nujno rešiti vprašanje t. i. multiteritorialnih licenc oziroma vseevropskega sistema licenciranja proizvodov, kot so glasba, knjige in filmi. Obenem naj bi bilo treba harmonizirati evropsko zakonodajo glede avtorske zaščite.
Poudarjajo še, da je potrebno v oblikovanje morebitnih rešitev vključiti vse zainteresirane strani, tudi ponudnike internetnih storitev. Glede tako imenovanih zasebnih kopij pravijo, da bi jih bilo treba obravnavati kot izjemo pri pravicah intelektualne lastnine. Po mnenju poslancev posameznikom, ki si naredijo kopijo originalnega dela za zasebno rabo, ne bi bilo treba dokazovati, da so njihove kopije legitimne.
Poslanci Evropskega parlamenta hkrati predlagajo komisiji, naj evropskim podjetnikom v tretjih državah, še posebej v Indiji in Rusiji, zagotovi več pomoči oziroma podpore na področju zaščite intelektualne lastnine.
Ob vsem tem v parlamentu še izpostavljajo, da ni dovolj podatkov o kršitvah pravic intelektualne lastnine. Zato poudarjajo, da je potrebno še pred oblikovanjem kakšne nove zakonodaje izvesti neodvisne študije.
Vir: SiOL