So evropski e-participatorni projekti res brez smisla?
Kategorija: EU | Datum objave: Monday, 11. 10. 2010 | Avtor: Barbara KvasPredstavniki fundacije Bertelsmann Foundation, ki je letos spet podelila največje nagrade na področju e-participacije, so opozorili, da so e-participatorni projekti v veliki večini primerov brez namena in jasnega cilja, kar se pozna tudi na njihovi uspešnosti oziroma vplivu na politično okolje.
Od 123 prijavljenih projektov jih je dvajset prišlo v ožji izbor, od tega so samo štirje projekti iz evropskih držav (Estonija, Latvija, Švedska in Danska), največ pa jih je iz Brazilije (štirje) oziroma Kanade (trije). “Veliko evropskih e-participatornih projektov je brez jasno določenih ciljev oziroma že dolgo časa niso naravnani za reševanje problemov,” je v zaključnem govoru opozoril predstavnik fundacije Bertelsmann Foundation, Alexander Koop, “večina pa jih skuša spodbujati splošno debato oziroma pogovor.”
V manj razvitih državah je ravno obratno, je nadaljeval Koop, “saj se na primer Brazilija močno zaveda svojih težav z neenakostmi v svoji družbi, projekti pa so večinoma naravnani tako, da skušajo te neenakosti odpravljati.”
Izpostavili so še južnokorejski projekt “e-people”, ki je na spletu združil več kot tri milijone ljudi, uporabniki pa so s pomočjo e-peticij, debat in predlogi za vladajoče oblikovali učinkovito fronto za boj proti korupciji. “Najboljše ideje nato uresničijo, kar je še dodaten plus,” so opozorili v fundaciji.
Zmagovalca med finalnimi projekti bodo v fundaciji razglasili marca 2011.