Poročilo ZN: Na lestvici e-participativnih držav Mozambik in Kostarika prehiteli Slovenijo
Kategorija: Amerika, Azija, EU, Ostali svet, Slovenija | Datum objave: Monday, 21. 01. 2008 | Avtor: Barbara KvasZdruženi narodi so pripravili poročilo o stanju e-vladanja po svetu v letu 2008. Tokrat so prva tri mesta zasedle skandinavske države, Švedska, Danska in Norveška. Slovenija je nazadovala, letos je zasedla 26. mesto. V raziskavo so vključili 192 držav članic Združenih narodov.
Prvih 10 mest so zasedle naslednje države:
1. Švedska
2. Danska
3. Norveška
4. ZDA
5. Nizozemska
6. Koreja
7. Kanada
8. Avstralija
9. Francija
10. Velika Britanija
Evropske države so zasedle kar 70 % mest med prvimi 35. državami, azijske države pa 20 %. Največji razlog uspeha evropskih držav je predvsem vlaganje v infrastrukturo in spletne povezave, predvsem vlaganje v širokopasovne povezave.
- Uporabljeni kriteriji v raziskavi
Kriteriji, po katerih so oblikovali lestvico so bili:
* dostop do informacij,
* spletni obrazci in dovoljenja,
* poslovne priložnosti,
* varnost uporabnikov,
* zaupanje uporabnikov,
* infrastruktura,
* participacija,
* nenehna dostopnost,
* enostavnost uporabe,
* prijaznost do uporabnikov,
* možnost vse na enem mestu itd.
- Slovenija in e-vladanje
Slovenija je med 192. državami zasedla 26. mesto z indeksom 0.6696, je mesto za Češko in mesto pred Italijo. Naj za primerjavo povemo, da ima Švedska, prvouvrščena na lestvici, indeks 0.9157.
- E-participacija
E-participacijo so opredelili kot institucionalno možnost in pripravljenost vključiti državljane v odločevalske procese in strukturo, ki državljanom omogoča dostop do javnega dialoga.
E-dostop: Spletne strani vlad predstavljajo informacije o izvoljenih predstavnikih, strukturi vlade, politiki in programih, kontaktnih informacijah, proračunu, zakonih in pravilih ter ostale informacije. Informacije so posredovane skozi različna spletna orodja: blogi, forumi, sms-i, spletne skupnosti, novičarske informacije in liste e-naslovov.
E-konzultacije: Vladne spletne strani vsebujejo orodja za e-konzultacije. Državljani lahko s pomočjo e-peticij določajo dnevni red vlade. Vlada poskrbi, da ima vsak izvoljeni predstavnik svojo spletno stran, kjer lahko komunicira s svojimi volivci, ustvarja arhiv debat in odgovarja na vprašanja volivcev.
E-odločevanje: Vlada je pripravljena sprejeti in upoštevati mnenja državljanov pri sprejemanju odločitev. Vlada obvešča državljane o tem, katera mnenja so bila upoštevana.
Lestvica prvih petih v kategoriji e-participacije:
1. ZDA
2. Koreja
3. Danska
4. Francija
5. Avstralija
Slovenije med prvimi 35. državami ni. So pa med 35. državami države kot so Vietnam, Mehika, Kolumbija, Kostarika, Mozambik in druge…
- Internetni ne-dostop
Naj na koncu dodamo še to, da so na svetu še vedno države, ki spleta ne poznajo. Te države so Centralno-Afriška republika, Somalija in Zambija. V poročilu je opaziti tudi velike razlike med severnimi in južnimi državami. Kot primer naj navedemo, da je celotno število širokopasovnih priključkov v Afriki enako številu priključkov v mestu Sao Paulo v Braziliji. Po drugi strani pa je celotno število širokopasovnih priključkov v celotni Latinski Ameriki enako tistim v mestu Seul v Koreji.
Združeni narodi sicer napovedujejo, da se bo do leta 2010 število uporabnikov spleta povzdignilo na 1.8 milijarde, kar skupaj prinese 30% svetovne populacije.
Vir: World e-Democracy Forum
[tags]ZN, e-vladanje, dostop, poročilo[/tags]