Egipt: Po štirih letih so iz zapora izpustili blogerja, ki je z objavami škodil interesom države
Kategorija: Ostali svet | Datum objave: Monday, 29. 11. 2010 | Avtor: Barbara KvasAbdel Kareem Nabil, ki je v virtualnem svetu bolje znan po blogerskem imenu Kareem Amer, je bloger, ki je po štirih letih za rešetkami 16. novembra zapustil zapor v Egiptu. Sam pravi, da je bil zaprt zaradi kljubovanja konvencijam.
Bloger, ki se razglaša za sekularista, pravi, da so ga v Egiptu vrgli v ječo zaradi razširjanja informacij, ki so zmotile javni red in mir, hkrati pa so škodovale slovesu države, namigoval naj bi tudi, da sovraži islam, poleg vsega naj bi grdo pisal tudi o predsedniku države. Nekdanji študent prava je oster kritik konservativnih muslimanov, šolo, ki jo je obiskoval, je obtožil razširjanja in promoviranja ekstremističnih idej, predsednika Hosnija Mubaraka pa označil za diktatorja.
Sedaj slaven bloger pravi, da je v zaporu pristal, ker je izzival tradicijo. „Obstajajo stvari, ki jih podedujemo, ne da bi sploh razmišljali o njih,“ pojasnjuje. „Skušal sem spremeniti način, na katerega razmišljam. Bral sem tisto, kar je bilo v naši hiši sicer prepovedano, stvari, ki so jih napisali ljudje, za katere so verske institucije in moja družina pravili, da so neverniki.“
Nabila so večkrat zaprli v samico, večji del prestajanja zaporne kazni pa je imel prepoved komuniciranja z odvetniki, je Amnesty International zapisal v izjavi za javnost. A mu je čas, preživet v zaporu, pripomogel k slavi med blogerji in vsemi, ki se zavzemajo za svobodo govora.
Nekdanji študent prava pa ni edini bloger, ki so ga v Egiptu aretirali zaradi izražanja kontroverznih stališč. Januarja je policija po dokončanju dokumentarca, v katerem je raziskoval domnevno mučenje v egiptovski policiji, priprla producentko Al Jazeere, Howaydo Taha Matwali. Egiptovsko sodišče jo je spoznalo za krivo škodovanja nacionalnemu interesu Egipta in pa za lažno upodobitev številnih dogodkov, zaradi česar so jo v odsotnosti obsodili na šestmesečno zaporno kazen.
In medtem ko je splet eden od redkih prostorov, kjer lahko Egipčani svobodno izražajo svoja prepričanja, še vendarle ne pomeni, da lahko to počenjajo brez tveganja. Ko so ga izpustili na prostost, je Nabil novinarjem povedal, da so ga, tik preden je zapustil zapor, policisti brutalno pretepli, s čimer naj bi ga opozorili, naj si ne drzne več pisati bloga.
Vir: Dnevnik