Varuh človekovih pravic bo izobraževal otroke s pomočjo spleta
Kategorija: Slovenija | Datum objave: Monday, 6. 12. 2010 | Avtor: Barbara KvasVaruh človekovih pravic je odprl posebno spletno stran, namenjeno otrokom in mladostnikom. Stran Otrokove pravice (www.pravice-otrok.si in www.otrokove-pravice.si) bo otrokom nudila informacije o njihovih pravicah in možnostih za njihovo varovanje ter jim predstavila delo ustanove varuha. Poseben kotiček spletne strani je namenjen odraslim.
Varuh človekovih pravic želi s posebno spletno stranjo prispevati k dvigu zavesti javnosti o spoštovanju otrokovih pravic, otrokom pa ponuditi možnost neposrednega stika z ustanovo varuha in priložnost, da mu sporočijo morebitne kršitve njihovih pravic, je na sedežu ustanove varuha pojasnila varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek-Travnik.
Po njenih besedah želijo s spletno stranjo, ki se bo še dopolnjevala, med drugim poosebiti podobo Varuha človekovih pravic. Otroci in mladostniki bodo na tem spletnem mestu lahko našli tudi informacije o drugih vladnih in nevladnih institucijah, h katerim se otroci lahko zatečejo po pomoč
Stran je v enem delu namenjena tudi vsem odraslim in jim bo omogočala, da bodo na enem mestu našli primerne informacije, ki jim bodo v pomoč pri ozaveščanju otrok o njihovih pravicah in delovanju v največjo korist otrok.
Podobno spletno stran za otroke sicer že nudijo nekatere države, vendar to ni zelo razširjena praksa, je še pojasnila varuhinja.
Njen namestnik Tone Dolčič je povedal, da se s spletno stranjo še ne bodo posvečali najmlajšim otrokom, saj imajo na tem področju premalo znanja in jih to še čaka v prihodnosti. Pobude varuhu s področja otrokovih pravic se po njegovih besedah letno povečujejo za okoli 10 odstotkov. Letos so že presegli lansko število pobud, do konca leta bo tako po njihovih ocenah od 260 do 270 pobud s tega področja. To predstavlja od osem do 10 odstotkov vseh pobud, naslovljenih na Varuha človekovih pravic.
Spletna strani po Dolčičevih besedah uresničuje tudi določbo Konvencije o otrokovih pravicah glede pravice otrok, da izražajo svoje mnenje. Ta pravica je namreč po njegovem mnenju v Sloveniji premalo uresničena. Otroci namreč “lahko svoje mnenje povedo le redko”. Dolčič je tako opozoril na pomen vključevanja otrok, saj bi se temu področju morali v Sloveniji bolj posvetiti.
Vir: SiOL