Wikileaks in spletna svetovna vojna
Kategorija: Amerika | Datum objave: Monday, 13. 12. 2010 | Avtor: Barbara KvasVeč tujih medijev poroča, da je skupina hekerjev paralizirala spletno stran MasterCard, ki je v ponedeljek odtegnila svoje donacije WikiLeaks.
Na Twitterju se je pojavila informacija: “WE ARE GLAD TO TELL YOU THAT http://www.mastercard.com/ is DOWN AND IT’S CONFIRMED” (“Veseli smo, da vam lahko sporočimo, da spletna stran www.mastercard.com ne deluje”).
DDOS (distributed denial of service) napad je, kot so zapisali na svoji strani, maslo skupine Anonymous. Kot pravijo aktivisti, je “Operation payback” namenjen vsem, ki so obrnili hrbet projektu WikiLeaks. Hekerji so v minulih dneh napadli spletne strani različnih podjetij, ki so prekinila plačila za WikiLeaks ali so zaostrila poslovanje z Assangeom.
Napadli so tudi domačo stran švedskega tožilstva, ki je zahtevalo aretacijo Assangea, ter odvetnika žensk, ki ustanovitelja WikiLeaksa obtožujeta posilstva in spolnega nadlegovanja. Že v ponedeljek je bil napaden sistem švicarske banke Post Finance, skrbi naj bi imeli še pri PayPal, EveryDNS.net, Amazon in Visa.
Mastercard je priznal, da ima zaradi napada hekerjev težave pri servisiranju strank, a za zdaj ni jasno, kako obširne so. Tiskovni predstavnik Mastercarda James Issokson je pred tem sporočil, da lahko potrošniki njihove kreditne kartice še vedno uporabljajo za varne transakcije.
Nehierarhično organizirani Anonymous so tesno povezani s spletnimi stranmi za objavo fotografij, predvsem britansko 4chan.org. Prvi preboj na svetovno medijsko sceno doživeli pri napovedi vojne scientologiji leta 2008, ko so med drugim organizirali proteste po ameriških mestih. Bistvo njihovega koncepta je, da je lahko vsakdo Anonymous (anonimnež).
V tem boju zato, kot so zapisali, za pomoč prosijo vse uporabnike spleta. Več informacij je na spletni strani http://pastehtml.com/view/1c8i33u.html. Število aktivistov, ki sodelujejo pri DDOS napadih v t.i. “hiveu”, je do 17.00 ure zraslo že na 1500.
Vir: SiOL