O portalu    Avtorji    Kontakt


 

2@ let interneta v Sloveniji

Kategorija: Slovenija | Datum objave: Monday, 23. 05. 2011 | Avtor:

“Absolutno in nedvomno smo na svetovni ravni,” o stanju interneta v Sloveniji meni eden od njegovih pionirjev dr. Tomaž Kalin. Pod pokroviteljstvom direktorata za informacijsko družbo ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo bodo v prihodnjih tednih s predstavitvami in okroglimi mizami počastili svetovni dan informacijske družbe in 20 let interneta v Sloveniji.

V ponedeljek, 16. maja, so v Cankarjevem domu pripravili okroglo mizo na temo Dvajset let interneta v Slovenija: življenjska sprememba. Davor Šoštarič, eden od sodelujočih na okrogli mizi in eden od prvih, ki so postavljali temelje interneta v Sloveniji, je ob napovedi tega dogodka preprosto pojasnil: “Pred dvajsetimi leti se nikomur ni sanjalo, kaj se bo zgodilo do danes.” Zato se predvsem pripadniki mlajše digitalne generacije upravičeno sprašujejo, kako nam bo internet spremenil življenje v prihodnjih dvajsetih letih in ali bomo v naslednjih dveh desetletjih priča takemu razmahu, kot je internet v neslutene višine pognal pojav najrazličnejših digitalnih vsebin.

“Internet ni igračka za specialce in ni nujno zlo za komercialni efekt. Internet je stvar, ki mora pripeljati drobne človeške radosti v naše domove, za vsakega človeka,” je med drugim še dejal Šoštarič, ki je tudi slovenski predstavnik v mednarodni organizaciji za dodeljevanje domen (ICANN).

17. maj dan informacijske družbe

Pred petimi leti je generalna skupščina Združenih narodov ta dan razglasila za svetovni dan informacijske družbe, zato so tudi v Ljubljani pripravili predstavitev dobrobiti in dosežkov informacijske in komunikacijske družbe. Na ploščadi Maximarketa se je predstavilo več kot 25 civilnih organizacij in podjetij s področja spletne varnosti, odprtokodnih rešitev, e-šolstva, računalniškega svetovanja, e-uprave, robotike in računalništva, na ogled pa so bili tudi tehnični pripomočki za slepe in slabovidne ter gluhe in naglušne. Dogodka se je okoli 11.30 v spremstvu državnega sekretarja na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo dr. Jozsefa Györkösa udeležil tudi predsednik državnega zbora dr. Pavel Gantar.

V sredo pa se je na Gospodarski zbornici Slovenije odvila še ena okrogla miza, in sicer na temo Digitalna ekonomija 2.x. Sodelujoči v omizju, med njimi tudi član uprave Telekoma Slovenije Marko Boštjančič, bodo spregovorili o tem, kako v luči digitalne ekonomije delujejo njihova podjetja.

“Internet je danes že samoumeven”

Državni sekretar na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Jozsef Györkös je pojasnil, da je internet danes resda že samoumeven, a da se pri tem ne sme pozabiti na digitalno pismenost.

Digitalna pismenost kot primerjalna prednost

“Tisti, ki prestopijo prag digitalne pismenosti, se figurativno rečeno s svetlobno hitrostjo oddaljujejo od vseh, ki so ostali na drugi strani digitalne ločnice,” je povedal na novinarski konferenci in dodal, da zato ob svetovnem dnevu dajejo temu vprašanju poseben pomen.

Vir: Siol.net


Arhiv:


Vse vsebine © E-demokracija.si | Avtorji | Kontakt