Do leta 2010 širokopasovna povezava do slehernega Slovenca
Kategorija: Slovenija | Datum objave: Monday, 14. 07. 2008 | Avtor: Barbara KvasV skladu s strategijo razvoja širokopasovnih omrežij, ki jo je vlada sprejela na včerajšnji seji, naj bi bil dostop do širokopasovnih povezav do leta 2010 omogočen slehernemu prebivalcu Slovenije, medtem ko naj bi zmogljivejšo širokopasovno povezavo (optična povezava) vsaj 90 odstotkom prebivalcev omogočili do leta 2020.
“Najučinkovitejši ukrep za pospešeno gradnjo širokopasovnih omrežij je zagotavljanje konkurence,” navajajo v dokumentu. Trenutno naj bi bila zadostna stopnja konkurence zgolj v mestnih središčih, kjer so tako kabelski sistemi kot sistemi xDSL. Nasprotno je zaradi slabše infrastrukture na podeželju zmožnost povezave xDSL zmanjšana, predvsem z visokimi hitrostmi. “Na belih lisah, to je območjih, na katerih ni zanimanja za gradnjo širokopasovnih omrežij, je mogoče graditi odprta širokopasovna omrežja z evropskimi sredstvi in sredstvi iz proračuna,” predlagajo.
Glavne ovire za hitrejši razvoj so ob že manj naseljenih in razvitih območjih tudi pomanjkanje kadrov za pripravo ustreznih načrtov v manjših lokalnih samoupravah, prav tako pa izpostavljajo počasnost administrativnih postopkov, saj obstoječa komunalna infrastruktura ni dovolj in hitro na voljo morebitnim vlagateljem. Omenjajo tudi pomanjkanje širokopasovnih omrežij, ki niso v lasti Telekoma Slovenije, z odprtim dostopom za vse operaterje pod enakimi pogoji.
Pomemben cilj je še pospešitev prehoda na digitalno prizemeljsko radiodifuzijo (DVB-T). Med cilji so še navedli, da morajo državna uprava in lokalne samouprave svoje storitve omogočiti v elektronski obliki, prav tako pa je treba komunikacijsko opismeniti vsaj dve tretjini starejših prebivalcev.
Za širokopasovno pokritost slabše naseljenih območij, kjer zasebna vlaganja niso ekonomsko upravičena, bo skupaj s sredstvi Evropskega sklada za regionalni razvoj iz proračuna namenjenih 85 milijonov evrov, v sodelovanju s krajevno samoupravo pa bodo zagotovili še dodaten milijon evrov na leto.
Vir: Dnevnik
[tags]dostop, slovenija[/tags]