EU bo investirala 9,2 milijarde v širokopasovni internet
Kategorija: EU | Datum objave: Monday, 17. 10. 2011 | Avtor: Barbara KvasEvropska komisarka za digitalno agendo Neelie Kroes je prejšnji teden napovedala velike investicije, s katerimi želi Evropska komisija pospešiti gradnjo širokopasovnega internetnega omrežja na celini in s tem dolgoročno izboljšati konkurenčnost gospodarstva.
Evropska komisija naj bi projektu subvencioniranja širokopasovnih povezav v letih 2014-2020 namenila 9,2 milijarde evrov, od česar naj bi bilo 6,4 milijarde evrov namenjenih neposredno vlaganjem v samo infrastrukturo, preostanek pa bo namenjen ustvarjenju enotnega evropskega trga za storitve, ki širokopasovne povezave uporabljajo – e-zdravstvo, internetna varnost, skupni boj proti otroški pornografiji, inteligentna energetska omrežja itd.
Do konca leta 2020 naj bi po smelih načrtih EU vsa gospodinjstva imela vsaj 30-megabiten dostop do interneta, polovica prebivalstva pa naj bi uporabljala že 100-megabitnega. Poleg neposrednih učinkov naj bi projekt sprožil nadaljnje investicije zasebnih partnerjev in lokalnih vlad, katerih prispevek v tem času EU ocenjuje na 100 milijard evrov, in z gradnjo optičnega omrežja ustvaril na tisoče novih delovnih mest. Izboljšanje internetnih povezav v Evropi naj bi prispevalo k višji gospodarski rast, saj naj bi bila 10-odstotna rast penetracije širokopasovni povezav korelirana z 0,9- do 1,5-odstotno rastjo evropskega BDP.
Kroesova dodaja, da je dostop do interneta po bakrenih vodih predrag. Operaterji s tem zastarelim načinom dostopa še vedno kujejo dovolj visoke dobičke, da jim ni treba razmišljati o gradnji alternativnih omrežij – optika, mobilna omrežja itn. Zato Komisija verjame, da bi znižanje cen dostopa do interneta prek bakra pozitivno vplivalo na razvoj in uporabo novih tehnologij. ISP-ji medtem odvračajo, da bi prenizke cene dostopa prek bakrenih vodnikov pomenile težave pri zaračunavanju višjih cen za boljše načine dostopa, kar zavira investicije v gradnjo optičnega omrežja.
Program investicij morata seveda potrditi še Evropska komisija in Evropski parlament.
Vir: Slo-tech.com